Ali Karaslan - Kişisel Web Sitesi  Üye Ol  Şifremi Unuttum

 Mach3 Program Ayarları
 04.03.2014 tarihinde , Admin tarafından yazılmış ve 173253 kere okunmuş.
Merhaba arkadaşlar, çok fazla kişi aynı konuda yardım isteyince bu konuda yardımcı olmak için resimli olarak anlatım hazırladım.

İlk olarak Mach3 programının kurulumundan başlıyalım.

 

Öncelikle Mach3_setup.exe dosyasını çalıştırıyoruz.

mach3 kurulumu

 

Kurulum başladığı zaman aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda "Next" düğmesine basıyoruz.

mach3 kurulumu

 

Kullanım sözleşmesi ekranında "Yes" butonuna tıklıyoruz.

mach3 kurulumu

 

"Next" butonu ile devam ediyoruz.

mach3 kurulumu

 

Dosyaların yükleneceği alanı kabul ederek "Next" butonuna tıklıyoruz.

mach3 kurulumu

 

"Next" butonu ile devam ediyoruz.

mach3 kurulumu

 

"Next" butonu ile devam ediyoruz.

mach3 kurulumu

 

ve dosya yüklemesi başlıyor.

mach3 kurulumu

 

Dosya yüklemesi bitince ekranda çıkan uyarı kısmındaki "Tamam" butonuna tıklıyoruz. Bu uyarı penceresi Win7 de geliyor sadece.

mach3 kurulumu

 

Mach3 yüklemesi bittikten sonra karşımıza gelen bu ekranda "İnstal LazyCam" yazısının başındaki tik işaretini kaldırıp yüklemeyi bitiriyoruz. Veya eğer LazyCam programını da istiyorsak işaretli olarak "Finish" e tıkladığımızda LazyCam programının yükleme ekranı geliyor ve buna benzer işlemler ile yükleyebiliyoruz. Ancak bilinmesinde fayda var LazyCam programı nedir; Mach3 üreticisine ait olan G kodu çıkarmak için kullanılan yani Cam yapan bir programdır. Ancak çok basit ve çok az işlevi olan bir programdır. Yani G kodu çıkarma işlemleri için kullanılabilir ancak yetersizdir.

mach3 kurulumu

 

Yükleme bittikten sonra masaüstü ekranında 4 yada 5 yeni icon geldiğini göreceksiniz. Cnc Freze için kullanacağımız "Mach3Mill" yazan icon dur.Ancak programı hiç çalıştırmadan önce,

mach3 kurulumu

 

"Mach3Mill" adındaki kopya kayıt dosyasını kopyalıyoruz.

mach3 kurulumu

 

Masaüstündeki "Mach3Mill" iconuna sağ tıklayarak "Dosya konumunu aç" seçeneğini seçiyoruz.

mach3 kurulumu

 

Ve karşımıza gelen dosya ekranında boşluk bir yere sağ tıklayarak yapıştır diyoruz.

mach3 kurulumu

 

Karşımıza gelen uyarı ekranındaki en üstteki seçeneği " Kopyala ve Değiştir" seçeneğini seçiyoruz. Ve Program çalışabilir duruma geçiyor.

mach3 kurulumu

 

Masaüstündeki "Mach3Mill" programını çalıştırıyoruz. Programı her açtığınızda program kilitli olarak başlar, programdaki "Reset" butonu yanıp yanıp sönüyor olur. Programı her açtığınızda bir kez "Reset" butonuna tıkladığınızda kilit açılır ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

mach3 kurulumu

 

Program çalışır durumdadır ancak makinenizi bilgisayara bağlasanız dahi programla kontrol etmeye başlayamazsınız bunu yapabilmek için öncelikle programın sinyal ayarlarını yapmanız gerekir.

mach3 kurulumu

 

Programın sinyal ayarlarına başlamadan önce ilk olarak bilmeniz gereken en önemli şey, makinayı manuel kontrol etmek için "El Cırcırı" diye adlandırılan programın sağ tarafında çıkan kontrol panelini açmak/kapamak. Bunu yapmak için Program açıkken klavye üzerindeki "Tab" tuşuna basmak. "Tab" tuşuna bastığınızda açılır, tekrar bastığınızda kapanır. Bu kadar basit.

mach3 kurulumu

 

Mach3 Programının Port ve Pin ayarlarını yapmak için yani makinayı kontrol edecek sinyallerin/kodların makinaya ulaşmasını sağlamak için gereken ayarları yapmak için ilk olarak üst menüde bulunan "Config" kısmını açıyoruz ve oradan "Ports and Pins" seçeneğini seçiyoruz.

mach3 kurulumu

 

Açılan pencerede resimde 1 olarak işaretlediğim kısımdaki seçeneği seçiyoruz, ve 2 olarak işaretlediğim "Motor Outputs" seçeneğine geçiyoruz.

mach3 ayarları

 

"Motor Outputs" kısmındaki ayarlarınızı resimde gördüğünüz gibi ayarlıyorsunuz. Burada A axis ve B axis kısımlarını aktif etmek yada etmemek size kalmış bir durum. Eğer makinanız 3 eksen ise x,y,z axislerini açmanız gerekli. Eğer makinanız 4 eksen ise x,y,z,a axislerini açmanız gerekli. Eğer makinanız 5 eksen ise x,y,z,a,b axislerini açmanız gerekli. Eksenlerin herhangi birini açmak yada kapatmak için Enable kısmındaki tik üzerine tıklayarak kapatabilirsiniz yada çarpıya tıklayarak açabilirsiniz. Ancak diğer bütün pin değerlerini resimdeki gibi olması gerekli. Bu ekranda son olarak Spindle ayarı olarak eğer kesici kafanızı program üzerinden ayarlıyacaksanız onuda resimdeki gibi açmanız gerekli, ancak yok eğer manuel olarak kesme kafası kullanacaksanız onuda kapatmanız gerekli.

mach3 ayarları

 

Daha sonra üst menüden "Input Signals" kısmına girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekran görüyorsunuz. Bu ekrandaki ayarlar opsiyoneldir yani isteğe bağlıdır. Eğer makinanıza eksen switch leri taktıysanız bu ayarları yapmalısınız eğer swich takmadıysanız bu ayarları yapmanız gerekmez. Ama eğer swich kullanıyorsanız ayarları aşağıdaki resimdeki gibi ayarlamanız gerekli.

mach3 ayarları

 

Önceki ayarları keydettikten sonra motorların hızlarını ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayar hem motorların çalışacağı maximum hızları belirleyecek, hem iş yaparken hızlanma veya yavaşlama hızlarını belirleyecek. Üst menüden "Config" kısmından "Motor Tuning" seçeneğini seçiyoruz.

mach3 ayarları

 

Karşımıza çıkan ekranda motorların ayrı ayrı ayarları görülmekte. Bu ekranda sağ taraftaki menülerden ilk olarak "X axis" seçeneğini seçerek ayarlarını yapıyoruz. X axis kısmındaki ayarlar x eksenine ait olan motorun ayarları demektir. Ekranın en alt solundaki ilk seçenek olan steps per kısmında yazan değeri değiştirmiyoruz aynen kalıyor. (bu kısımdaki değer motor bir tur attığında eksenin ne kadar ilerlediğiyle yani vidalı milinizin çapıyla alakalı bu kısımı bir sonraki adımda otomatik yaptıracağız) velocity kısmındaki değeri kendi motorunuzun kurtarabileceği hızlara kadar yükseltebilirsiniz oraya yazacağınız değer 1 dakikada gideceği mm cinsindendir. yani mesala resimdeki değer 400.02 mm/dk cinsinden. 400 ile 1000 arasında istediğiniz değeri girip kaydedin daha sonra ekseni manuel haraket ettirip kontrol edin eğer ekseniniz o hızda sorunsuz haraket ediyorsa kalsın, eğer zorlanıyorsa değeri düşürürsünüz, yani herkez bu kısımı deneme yaparak kendi makinasına göre ayarlayacak. Hızın bir sağında Acceleration diye yazan kısım yavaşlama veya hızlanma hızı, yani hızlanma veya yavaşlama miktarı, başka bir değişle motorun ivmesi. Buradaki değeride deneme yaparak kendi makinanıza en uygun değeri bulmalısınız.

mach3 ayarları

 

Ve son olarak yapacağımız ayar eksenlerin kalibrasyonları için yapılacak adım ayarları. Bu ayarı otomatik olarak programa yaptıracağız. İlk olarak aşağıdaki resimde işretlenmiş olan "Settings Alt6" kısmında Reset butonunun üstündeki "Axis Calibration Set Steps per Unit" butonuna tıklıyoruz. Buraya tıkladığımızda ilk olarak karşımıza çıkan pencereden ayarlamak istediğimiz ekseni seçerek "OK" butonuna basıyoruz. Burada X ekseninden başlayarak bütün adımları tüm eksenler için ayrı ayrı tekrarlamanız gerekiyor. Örneğin x eksenini seçerek onayladık ve karşımıza bir pencere daha çıktı bu çıkan pencereye mm cinsinden bir değer yazıyoruz örneğin 50mm gitmesi için 50 yazıp onaylıyoruz ve onayladığımız anda makinamızın x ekseni 50 mm haraket ettiğini düşünüyor ve bir miktar gidip duruyor. daha sonra makinamızın ne kadar gittiğini bir ölçü aleti ile ölçüyoruz ve bakıyoruz ki makinamız gerçekte örneğin 70 mm gitmiş ekranda çıkan ikinci pencereye 70 değerini giriyoruz ve program hesaplamaları kendisi otomatik yaparak kaydediyor.

 

Bu konu biraz karmaşık olduğu için bir kez daha bir örnek üzerinden anlatacağım. Örneğin ilk olarak x eksenini seçtik ve onayladık karşımıza çıkan pencerede 50 değerini yazdık, ancak 50 değerini onaylamadan önce makinamızın kesici kafasının altına bir cetvel koyduk (gittiği mesafeyi ölçmek için) ve 50 değerini onayladık, makinamızın x ekseni haraket etmeye başladı ve durdu, ve program ekranında bir pencere daha çıkardı makinanın x ekseninin gerçekte ne kadar gittiğini öğrenmek için, cetvele baktık ki x ekseni 70 mm gitmiş ikinci ekrana 70 yazdık ve onayladık. Bu şekilde X eksenimizin kalibrasyonunu yapmış olduk. Bu işlemleri bütün eksenler için ayrı ayrı yapmamız gerekiyor.

mach3 kullanımı

 

Ve sonunda program ayarları bittiğine göre Mach3 Programını nasıl kullanacağız kısmına geçebiliriz.

İlk olarak daha önce bir Cam programında hazırlamış olduğumuz G kodlarını kullanarak işleme yapmak için, üst menüdeki "File" kısmından "Load G-Code" seçeneğini seçiyoruz.

mach3 kullanımı

 

Karşımıza bir dosya çağırma penceresi çıkıyor, bu pencereden hazırladığımız .nc kod dosyasını seçiyoruz ve "Aç" butonuna tıklıyoruz.

mach3 kullanımı

 

Program G kodlarını okuyarak sol tarafta kod satırlarını yazıyor ve sağ taraftaki çizim ekranı kısmında kodları çizdiriyor.

mach3 kullanımı

 

Daha sonra Reset butonunun biraz üzerinde bulunan "Cycle Start" butonuna tıkladığımızda program G kodlarını satır satır okumaya başlıyor ve G kodlarının doğrultusunda makinayı çalıştırıyor ve işlemeye başlıyor. İşleme esnasında karşılaşacağınız problemler olması halinde "Stop" butonuna basarak durdurabilirsiniz. Ancak eğer makinada bir binme yada çarpma söz konusu ise acil stop olarak "Reset" butonunu kullanmalısınız.

mach3 kullanımı

 

Herkese Başarılar Dilerim.

Etiketler : cnc router, cnc mach3, mach3 programı, mach3 kurulumu, mach3 kullanımı, mach3 ayarları, pins and ports ayarları, mach3, cnc G kodu aktarma, G kodu, cnc kodu, cnc sürücü program, cnc kontrol programı

Yazdır Yazıyı Paylaş  Cnc Router

Yazıya Yapılan Yorumlar

 Mustafa alper
 05.03.2014
Hocam çok teşekkürler.Çok ayrıntılı bir anlatım olmuş.Eminim bir çok kişinin soruları cevaplanmıştır.Elleriniz dert görmesin :) Kendinize iyi davranın.:)

 barış
 29.04.2014
ellerine sağlık arkadaşım. makina çalışırken x de kafa titremesi yapıyor. hız ayarları ile oynamayı düşünüyorum.

 Ali Karaslan
 29.04.2014
Rica ederim barış bey. makinanız ilerleme esnasında titreme yapıyorsa sizinde söylediğiniz gibi hız ayarlarıyla oynamanız gerekiyor. ancak dikkatinizi asıl vermeniz geeken nokta normal ilerleme hızı değil yavaslama ve hızlanma ivmesi, çünki en büyük titremeler kalkışlarda ve duruşlarda oluşur. tabiki normal ilerleme hızınızı da düşürmeniz gerekebilir ancak dediğim gibi ilk olarak kalkış ve duruş ivmelenmesi değerlerini ayarlamaya çalışın. bu kalkış ve duruş ivmesi değeri dediğim kısım eğer bilmiyorsanız "acceleration" yazan kısımdır. ordaki değeri değiştirerek makinayı manuel olarak calıstırdıgınızda ne demek istediğimi daha ıyı anlarsınız. bunun dısında yardımcı olabılecegım bırsey olursa yazmaktan cekınmeyın.

 veysi
 30.04.2014
makinamın yön ayalarını yapmak istiyorumda ileri ve geri 2-8 olarak aşağı yukarı 6-4 olarak nasıl ayarlayabilirim.yardımcı olabilirseniz sevinirim

 Ali Karaslan
 30.04.2014
Merhabalar veysi bey, makinanızı kontrol ederken klavyedeki istediğiniz tuşları istediğiniz eksenleri haraket ettirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle söyliceklerimi sırasıyla uygulayın. İlk olarak Mach3 programının yüklü olduğu dizini açıyosunuz. "Bilgisayar/YerelDiskC/Mach3" bu dizin de bulunan "KeyGrabber" adında bir dosya var ikonu gülen yüze benzer. Bu "KeyGrabber" dosyasını açınca karşınıza gelen ekranda bir uyarı olur o uyarıyı onaylayın. Daha sonra sol taraftaki sütünün başında "Source Key" yazan yerde en üstteki "Undefined" yazan yere çift tıklayın ve karşınıza "Pres a key" yazan pencere çıktığı zaman "yukarı ok" tuşuna tıklayın orada up yazısı çıkacaktır. onun yanındaki "translate to" yazan sütündaki en üstteki "Undefined" yazan yere çift tıklayıp "2" tuşuna basın orada da 2 yazılı kalacaktır. Bu şekilde yaptığınız işlem şudur, normalde mach3 programında "yukarı ok" tuşu y eksenınde ileri tuşudur. sizin yaptığınız işlem yukarı ok tuşuyla 2 tuşunu eşleştirmek oldu. bu şekilde yapılan işlemleri diğer bütün tuşlara uygulayarak yapabilirsiniz. Programda ayarlı olan tuş takımı şu şekildedir. yukarı ok -- y eksenınde ileri aşağı ok -- y eksenınde geri sol ok -- x eksenınde sola sağ ok -- x eksenınde saga Pg Up -- z eksenınde yukarı Pg Dn -- z eksenınde asagı bu tusları soldaki sutuna çalısmasını ıstedıgınız tusları sag sutuna gırerek hepsını ıstedıgınız tuslara atıyabılırsınız.

 ismail şatral
 10.05.2014
benim sormak istediğim makina çalışırken mesela telefon geldi makinayı durdurup sonra tekrar kaldığım yerden başlatabilirmiyim

 Ali Karaslan
 11.05.2014
Merhaba ismail bey, eğer makina çalışırken telefon geldiğinde ve durdumak istediğinizde "Feed Hold" yazan büyük sarı düğmeye basıyorsunuz ve makina bulunduğu komut satırında bekliyo, daha sonra devam etmek istediğinizde yeşil butona basarak devam ettiriyorsunuz.

 Sadık Kakı
 27.05.2014
Merhaba Ali bey Sitenizi izledim ve bilgi yardımcılığınız için teşekkür ederim.Ben de 45 x 75 cm tabla ölçüleri olan bir cnc router var ve mach 3 programının üzerindeki Cross. top (kara kelle) yi işlemek istiyorum fakat tabla ölçülerine sığdıramıyorum, eksenler den taşıyor. Nasıl tabla ölçülerini ayarlıyabilirim? yardımcı olursanız sevinirim Hoşça kalınız Sadık Kakı

 Ali Karaslan
 28.05.2014
Merhaba Sadık bey, sizin sorduğunuz olay "Scale" türlçesi "Ölçeklendirme", yani ne demek bu ölçeklendirme derseniz, herhangi bir ölçü kullanılarak yapılmış belirli boyutta bir kesim dosyası hazırlandığında, kodlama içerisinden herhangi bir kod değiştirmeden, modelin sadece bütün büyüklüğünü arttırmak yada bütün büyüklüğünü azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Daha anlaşılır olması için birde örnek vericem, mesela siz bir gardolap kapağı üzerine çok büyük bir motif tasarladınız ve bu motifi gardolap kapağı üzerine işlediniz. Bi süre sonra size bir müşteri daha geldi ve aynı modeli küçük komidin üzerine küçük işlemenizi istedi, ya aynı modeli yeniden daha küçük ölçülerde tasarlıyacaksınız ve kodlayacaksınız, yada büyük olarak kesim yaptığınız kodlama dosyasının ölçeğini küçülterek aynı dosyayla daha küçük kesim yapacaksınız. Umarım yazdıklarım açıklayıcı olmuştur. Şimdi bu olayı mach3 programında nasıl yapacağınızı söylemek gerekirse, mach3 programında ekranın orta tarafının üst kısmında her eksenin ayrı ayrı satırları ve makinanın hangi koordinatlarda durduğunu gösteren bir kısım var, (X Y Z 4 yukarıdan aşağıya doğru sıralı duruyor), şimdi o X in olduğu konumdan bir adım sağa baktığınızda konum değerinin yazılı olduğu rakam olan bi yer var, ve onun bir adım daha sağına gittiğinizde "Scale +1.0000" yazan yer var, oranın üzerine tıklıyosunuz ve klavyeden "0.5" yazıp enter a basıyosunuz oradaki yazı şu şekilde değişecektir "Scale +0.5000" bunun aynısını diğer koordinatlar içinde yapıyosunuz yani Y Z ve 4 için. Bu yaptığınız olay kodlamanın içindeki bütün ölçülerin 0.5 ile çarpılmış halini almasını sağlar. Yani atıyorum X ekseninde 200mm kesim yapacaksa 100mm kesim yapar gibi. Siz bu 0.5 değerlerini kendi makinanızın boyutlarını kurtaracak şekilde küçültebilirsiniz. ilk olarak 0.5 i deneyin, eğer halen büyük geliyosa değeri gittikçe küçültün(0.4 0.3 0.2 gibi), eğer 0.5 yaptıktan sonra çok küçülmüşse az büyütün (0.6 0.7 0.8 gibi). umarım anlatımım yararlı olur.

 Ferhat
 28.05.2014
hocam merhabalar, sayfalarca mach 3 kullanım ve kurulum ayarları var ama sizinki gibi kadar temizini göremedim ve bütün sayfaların çıktılarını aldım. Marangozhanede kullandığımız bir cnc var, bıçak motoru dönmüyor, öneriniz nedir, neler yapabiliriz?

 Ali Karaslan
 28.05.2014
Ferhat bey öncelikle övgülerinizden dolayı teşekkür ederim. Sizin sorunuzu tam olarak anlıyamadım açıkcası, ancak tahmin ettiğim kadarıyla, makinanızda kesici kafa olarak spindle var. Ve sorununuz mach3 ü kullanarak spindle'ı çalıştıramıyosunuz. Eğer sorununuz benim tahmin ettiğim gibiyse, bunun sebebi bir çok farklı nedenden kaynaklanıyo olabilir, mesela basit bir kablo temazsızlığı yada kopukluğu olabilir, mesela spindle kablolarını kontrol paneline yanlış bağlamış olabilirsiniz, mesela mach3 program ayarlarında pin&port değerlerini yanlış girmiş olabilirsiniz, veya başka birçok sebep olabilir. Size bu konuda yardımcı olabilmem için bana bu konu hakkında daha fazla ayrıntı sölemelisiniz. Mesela daha önce çalışıyodu ama şu oldu da ondan sonra çalışmadı, yada en başından beri çalışmıyodu ama spindle motorunun sağlam olduğundan eminim, bana ne kadar çok bilgi verirseniz bende o kadar çok doğru yardımda bulunabilirim.

 ferhat
 29.05.2014
Hocam söylediğiniz gibi karmaşık bir durum, kablo temassızlığı ya da kopukluğu gibi bir durum söz konusu değil ama yine kontrol edeceğim. Daha öncesinden çalışıyordu makine ama ne olduysa ayarlarıyla oynanmış ve bir daha makine sağlıklı çalışmadı, biz de bunun üzerine firmanın aldığı imajdan sistemi yeniden kurduk, ama bu kezde söylediğim gibi bıçak motoru çalışmıyor. Muhtemelen söylediğiniz gibi pin&port ayarlarıyla ilgili bir durum söz konusu, sizin ayar anlatımınızı çıktı olarak aldım, makinenin başına geçip tarif ettiğiniz gibi ayarlayacağım, eğer olmazsa arayacağım sizi. Teşekkür ederim.

 murat
 04.06.2014
çok teşekkürler bir çok soruma cevap oldunuz sağ olun kolay gelsin

 Haydar
 02.09.2014
Ali bey: Sitenizi yeni ziyaret ediyorum dogrusu paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim

 mustafa nar
 03.09.2014
Teşekkürler...

 kerim
 10.09.2014
hocam makinamı manuel olarak çalıştırdığımda sadece tek yöne dönüyor öğneğim z- ye batığımda sağa dönüyorsa z+ ya bastığımda da aynı yöne dönüyor bunu nasıl düzeltebilirim teşekkürler

 Rıfat
 28.10.2014
Sayın hocam anlatımlarınız çok etkileyici ayrıca görsel olarak da yazıyı desteklemeniz konuları daha iyi kavramamızı sağlıyor. Sorunum çemberi tam çember olarak işleyemiyorum. Örneğin 40 mm. çemberi tahtaya çiziyorum, merkezini bulup X-Y-Z eksenleri sıfırlıyorum. Programı çaliştırdığımda ölçü tam olmasına rağmen (Y0, Y+) yönünde çember düzgün fakat (X0, X+) yönünde Çember kenarı doğru biçiminde geliyor. Ayrıca çokgenlerin kenarlar eşit çıkmıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Mach3 Offsets(Alt-5) menüsünü resimli anlatırsanız çok makbule geçer. Saygılarımla.

 Ruhşan Öktem
 27.11.2014
Ali bey, merhaba benim de bir sıkıntım var . programda kesim sırasında kafa sagdan sola doğru dönüyor. bu da kesilen malzemenin çapaklarını harfimize atıyor. sıfır uç taktık yine aynısı oluyor. kesim yaparken kafa soldan sağa doğru dönmek için ne yapmalıyız. şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla..

 Mazlum
 09.12.2014
Merhabalar hocam , öncelikle böyle bir konuda bızlerle paylaşımda bulduğunuz ve hazırlamış olduğunuz bu cok değerli türkçe kaynak için emeğinize ve ellerinize sağlık.Hocam ben üniversite öğrencisiyim ve projemde cnc router yapıyorum. Bir konuda yardımıcı olabilirseniz çok sevinirim.Benim 100x100x100 boyutlarında bir çalışma tablam var diyelim ve makinamın bu limitlerin dışına çıkmamasını istiyorum.Bu konuda bir başlangıç noktası belirledikten sonra bu çalışma alanımı nasıl belirleyeceğim hangi ayarları yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla iyi çalışmalar

 Ali Karaslan
 10.12.2014
Merhabalar mazlum, senin sorduğun konu limit switch leri ile ilgili, her eksen için iki adet switch kullanman gerekiyo, misal x ekseni nin bir tane artı x yönüne, bir tane eksi x yönüne makinanin son konumuna geldiği zaman kontak alacak switch ler kullanacaksın, bu kullandığın limit switch lerini kontrol kartina uygun giriş yuvalarına bagladıktan sonra mach3 de benim anlattımımdaki gibi pin and port ayarlarını yapacaksın. Hepsi bu kadar bu switch lerin çalışma mantığı şudur, makinanın x ekseni diyelim ki 100 mm, sen bi kod hazirladin x101 konumuna gitmesi gerekiyor, makina x100konumuna geldiği zaman switch temas aldığından hem makinayi hem programı durduracak ve çarpışma olmadan engellenecek.

 Mazlum
 10.12.2014
Hocam soruma vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Bu işi switch kullanmadan yapamaz mıyız peki programa örneğin x 100mm geldiğinde artık hareket ettirme yada stop ettir gibi bir komut veremiyoruz yani.Bir sorum daha olacaktı hocam motorun hızını ve ivmesini ayarladım motorlar sorunsuz git gel yapıyor.Fakat boştaki yük ile yüke bindiğindeki hız birbirinden çok farklı oluyor. Mach3 kendisi mi bunu yapıyor. Vermiş olduğumuz hızın belli bir yüzdesini alarak mı parçaya dalıyor. Eğer öyleyse bunu nasıl değiştirebilirim.

 Ali Karaslan
 16.12.2014
Merhabalar mazlum, malesef switch kullanmadan limitleri belirlemen mümkün değil switch kullanmak zorundasın. Yüklü hız ile yüksüz hız arasında fark olmak zorunda, kesme anındaki hızı istersen hizlandirabilirsin tabiki ancak bunu kesim kodlariyla yapman gerekiyo, g kodlarını çıkarırken kesme ilerlemesini arttirabilirsin.

 refik okan şafak
 17.12.2014
merhaba ali bey paylaşımlarınız gerçekten mukemmel size bir sorum olucak ben kendim kendi imkanlarımla bir cnc tezgahı yapmaya karar verdim ve yaptım 3 eksen kontrol kartı aldım ve 3 adet step motor kontrol kartını ve motorları bağladım fakat step motorlarda hiç hareket yok bunun sebebi ne olabilir

 Ali Karaslan
 17.12.2014
Merhabalar refik bey, şimdi 3 eksenli bir cnc için, 3 adet motor, 3 adet sürücü kartı, 1 adet kontrol kartı gerekir. Her bir motora bir sürücü kartı bağlanır, sonra 3 sürücü kartıda bir kontrol kartına bağlanır, bu bağlantıların doğru yapılması çok önemli, ancak bu bağlantıları dogru bağlamak yetmez, kontrol kartını bilgisayara bağladıktan sonra, mach3 programında pin and ports ayarlarıni da hatasız yapmalısınız. Doğru bağlantı şekilleri ve doğru program ayarları kontrol kartı ve sürücülerin marka ve modeline göre değişebilir bu yüzden en dogru bilgileri ürünlerı aldıginız yerden ögrenebilirsiniz.

 mehmet
 23.12.2014
Merhaba sitenizi takip ediyorum sürekli. Cok teşekkür ederiz. Benim sorum Mach3 de sol üsteki g kodları değişti. yani kodu çagırdıgımızda kodlar değişti. section 2 header $AC1018 gibi kodlar çıkıyor. sağdaki ekranda çizimi göremiyorum. eski haline çeviremedik? lütfen yardımcı olurmusunuz?

 Ali Karaslan
 24.12.2014
Merhaba mehmet bey, ekraninizda çıkan hata kodlarının anlamını bende bilmiyorum, sorunun neden kaynaklandığını anlayabilmem için görüp kurcalamam lazım, ancak sizin yapabileceğiniz en basit yöntem programı kaldırıp, bilgisayar kayıt defterinden kayıtları silip en baştan tekrar kurup denemeniz olur.

 mehmet kazmacı
 24.12.2014
merhaba hacam bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim. mach3 de cnc manuel calışıyor fakat işi verdiğimizde kafa dönmüyor ve dalım yapması gektiğinde kafa yukarı kalkıyor.bir türlü çözemedik yardımcı olurmusunuz. saygılar iyi çalışmalar.

 Ali Karaslan
 24.12.2014
Merhabalar sitemden gonderdiginiz mesajinizi aldim.  Spindle calismamasi ile ilgili olarak oncelikle cikardiginiz g kodlarini kontroledin Spindle calistirma kodlari varmi yokmu diye, eger kodlar var ona ragmen calismiyorsa programin pin and ports ayarlari kismindan spindle portunu kontrol edin eşleşme yanlış yapilmis olabilir, Kafanin asagiya gitmesi gerektigi yerde yukari cikiyorsa bu kesinlikle pin and ports ayarlarinda yanlislik oldugu anlamina gelir, makina z- yönünü z+ yönü olarak biliyodur, bunu duzeltmek için port ayarlarindan z ekseninin yon kabulünü reverse seçin yani ters yöne çeviri aktif edin.

 hami akdurak
 25.12.2014
Sayın Karaslan Oncelikle bu siteniz muazzam ancak bu kadar açıklayıcı olabilirdi çok tebrik ederim emeğinize saglık sorularıma gelince 1- lazy cam programını siz veya sizin gibi anlatacak herhangi bir kimse var mı 2- biliyorsunuz lazy cam demo 50 satırdan fazlasına izin vermiyor lisansını da nette bulamadım acaba 2 ye 3 e nasıl bolebilirim veya elinde lisans olan biri var mı 3- kesecegim parcalar cok basit lazy cam yerine artcam mi kullanmamı onerirsiniz elimde artcam pro 9 var ancak kullanmayı bilmiyorum ogrenebilecegim bir site önerebilirmisiniz saygılarımla Hami Akdurak akdurakh@gmail.com

 kadir
 25.12.2014
Eline saglik arkadasim Allah razi olsun

 Ali Karaslan
 26.12.2014
Merhabalar hami bey ve kadir bey, öncelikle övgülerinizden dolayı teşekkür ederim, hami bey sizin sorduğunuz lazy camle ilgili malesef yardımcı olamıyorum çünki lazy cam i hiç kullanmadim sadece basit işler için kullanilabilecek basit bi program olduğunu biliyorum, artcam da ayni şekilde kullanmadığım bi program, ben vero visi cam kullaniyorum, vero visi cam ile cam yapmanin anlatimini yapmayi düşündüm ancak visi cok kompleks bi program bu yüzden hazirlayamadim, bu lazy cam veya artcam ile ilgili türkçe kaynak çok az ancak, eğer ingilizce biliyorsanız ingilizce kaynak çok var, internette ingilizce arayıp bir çok anlatım bulabilirsiniz, bu konuda yardımcı olamadiğim icin üzgünüm.

 Osman GÖKDERE
 31.12.2014
Merhaba Ali Bey Öncelikle hazırlayım paylaştığınız bu değerli anlatım için teşekkür ederim gerçekten çok güzel olmuş ancak proğramı indiremedim internettede full versiyonunu bulamadım acaba internete yüklemeniz mümkünmüdür.

 zeynel bahçeci
 31.12.2014
Ali Bey verdiğiniz bilgiler altın değerinde teşekkür ederim

 Ali Karaslan
 01.01.2015
Osman bey, programla ilgili mail attim size.

 Yakup Özkul
 03.01.2015
sn Karaslan teşekkürler.ayarları tektek uyguladım. Aspire 4.0 kullanıyorum. mach 3.042.040 kullanıyorum. g code yüklerken sorun yaşıyorum. yukledıkten sonra mach3 ekranında cızdıgım vektorlerı eksık gosterıyor. belkı eksık degıldır dıye cnc router ı calıstırdım. kesınlıkle eksık. ozellıkle text ler cıkmıyor. yardım lutfen.

 Ali Karaslan
 03.01.2015
Merhaba yakup bey, g kodu yüklerken eksik yüklemesinin tek sebebi kullandığınız mach3 demo sürümüdür, eğer full sürüm olmazsa en fazla 500 satır işlem yapar.

 Yahya
 04.01.2015
Merhaba Ali bey paylaşımlarınız için teşekkürler. Benim sorum makinada tüm ayarları sizin belirttiğiniz şekilde yaptık. işlemek istediğimiz parçayı bağlayıp eksenleri sıfırlıyoruz programı verdiğimizde, makina başka yöne giderek bütün sıfırlamalar değişiyor. Tekrar sıfırlamak zorunda kalıyoruz. Bunu her zaman olmasada arada bir yapıyor. Programı Lisanslı aldık yine sorun devam ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 yakup özkul
 04.01.2015
cok tesekkur ediyorum. akşam sabaha kadar problemi cozdum. gercekten program demo imiş. arkadastan lisanslı yukledık. oldu.

 Ali Karaslan
 04.01.2015
Merhaba yahya bey, sıfırlama yaptıktan sonra eksenler kaçıyorsa bunun mach3 programı ile ilgili olduğunu sanmıyorum, daha önce böyle bir problemle karşılaştım ancak benim karşılaştığım problem mekanik bi problemdi. Makinanın hareket mekanizması bazen zorlanıyor ve bu zorlanma esnasında kaplin boşa dönüyordu, tabi motor gereken kadar dönüyo ancak kesici gereken kadar gitmiyordu ve bu durum gözle farkedilemeyecek kadar az olduğu için farketmem zaman almıştı. Bunun için size tavsiyem hareket mekanizmalarınızın zorlanıp zorlanmadığından emin olmanız. Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bir diğer yer cam programınız. G kodlarından anlıyorsanız kayma yaptığı durumlardaki kodları satır satır kontrol edin.

 GALİP
 05.01.2015
oncelıkle merhaba hocam batuhan marka cnc srafor keeme makınesı var buna baglı bılgısayar coktu bızde yenı bılgısayar aldık makıneyı calıstıramıyoz 2 eksenlı kesım yapa bılen bı cıhaz bunu kodlarını verebılırmısınız

 firat
 05.01.2015
Merhaba Ali Bey, bilgiler çok açıklayıcı ancak programı indiremedim. yardımınızı rica ederim.

 Ali Karaslan
 05.01.2015
Merhaba Galip bey, batuhan marka cnc daha önce hiç görmedim, bu yüzden size direkt şunu yapın bunu yapın diyemem, ancak cnc makinelerin çalışma mantıkları aynıdır, sadece farklı marka motor ve kartlarda ufak tefek farklılıklar vardır. Bu yüzden öncelikle bahsettiğiniz makinayı anlayıp sonra deneme yanılma ile problemi çözebiliriz. Bunun için bana makinenin kontrol devresinin fotoğraflarını ve probleminiz ile ilgili tüm detayları anlatan bir yazı yazarsanız yardımcı olabilirim.

 Ali Karaslan
 05.01.2015
Merhaba fırat bey, lisanssız kırık program paylaşımı bilindiği gibi suçtur, bu yüzden sitemde programı paylaşmıyorum.

 fatih zengin
 15.01.2015
slm ali bey tugcu marka cnc aldım yanlız baglandı yaptıgım pc çöktü yenı pc ile mach3 kurulumunu ve portları sızın gösterdıgınız gıbı yaptım ancak pc den makıneye komut veremıyorum f5 motor calıştır vs eksenlerı calışmıyor yardımcı olursanız sevınırım

 Ali Karaslan
 16.01.2015
Merhaba fatih bey, ben hazır marka cnc router ların hiç biri ile ilgilenmedim daha önce, bu yüzden Tuğcu markayı bilmem. Eğer benim verdiğim ayarları yapmanıza rağmen bilgisayar ile makineyi kontrol edemiyorsaniz bunun iki ana problemi olabilir. Birincisi kontrol kartı ve motorların elektronik bağlantılarını doğru yapmamış olabilirsiniz, ki eğer böyle bir bağlantı problemi varsa çok sakıncalı motorları ve kontrol kartlarını yakabilir. Ikinci neden ise bağlantı pin ve port değerleri yani sinyal kodları benim kullandığım kartin sinyal kodlarindan farklıdır. Benim verdigim pin ve port ayarları piyasada kırmızı kart olarak adlandırılan bir kontrol kartı. Kendi makinaniIn kontrol kartinin markasini modelini internetten aratirsaniz o karta özel bağlantı ayarlarını bulabilirsiniz sanırım. Probleminizi çozebilmek için sistematik olarak adım adım kontrol edin makinanizi.

 Ozan
 20.01.2015
İyi çalışmalar Ali bey; Küçük bir cnc freze yaptım. Bütün ayarlamaları kolay olmasada yaptım... Mach3 te biryerlerde birşeyi aktif olsam gerekki tüm eksen yönleri ters çalışıyor. İlkin manuel düzgündü ! tb6560 kartla sürüyorum. Ne yapmış ya da nasıl düzeltebilirim ?

 Ozan Toptan
 21.01.2015
Ali bey yardımınıza ihtiyacım var... Yaptığım CNC routerim çalışıyor fakat X-Y-Z (+) bastığımda motorların hepsi sola dönüyor. X-Y-Z (-) bastığımda motorların hepsi sağa dönüyor. Fakat X+ yaptığımda X ekseni sağa (-)de sola gidiyor. Y+ yaptığımda Y ekseni geri geliyor (-) yapınca ileri gidiyor. Z+ yaptığımda Z ekseni yukarı çıkıyor (-) yapınca aşağı iniyor. Ve sonuç olarak harfleri şekilleri ters basıyor ! Bunu nasıl düzeltebilirim ??? Çok acilll...

 Ali Karaslan
 21.01.2015
Merhabalar ozan bey, eksenlerin ters hareket etmesi halinde düzeltmeniz basittir. Öncelikle pin and ports ayarlarını açın. Motor output kismindan, x ekseni için dir low action kısmını, açıksa kapalı, kapalı ise açık yapın. Ve aynı işlemi ters dönen bütün eksenlerde de aynı şekilde yapın. İşlem bu kadar.

 TAYFUN
 22.01.2015
merhaba hocam; mach3 programına artcam cizimini yapıp modelledikten sonra g kodlarını attıgım zaman makine 50 mm olan cizimi 87 mm olarak cıkarıyor mach3 önceden bu şekilde bir sorun yaşatmıyordu kurulumu yeniden yapıldıktan sonra bu şekilde oldu yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler.

 Ali Karaslan
 22.01.2015
Merhaba tayfun bey, bu problemin mach3 den kaynaklandığını sanmıyorum. Artcam de cam cikçıkarırken hata yapıyor olmalısınız. Cam çıkarırken dikkat edin. Yada cam programınızı değiştirin.

 TAYFUN
 22.01.2015
hocam artcamda dün sabaha kadar sorunsuz cizimleri yapıpm cam cıkarırken sorunsuz olarak makinede işleye biliyordum fakat mach3 kurulumu yenilendikten sonra bu tip sorunlar olmaya basladı x ve y ekseni ile spindle sorun calısıyordu onların ayarlamalarını bularak yaptık. ve suandada makina 3 mm dala dala kesmek yerine direk malzemenin toplam kesilecek alanına direk dalarak kesim yapıyor. önceden işlemiş oldugum ve sorunsuz kesile g kodlarındada bu sorunu yapmakta suanda.

 Ali Karaslan
 22.01.2015
Tayfun bey anladığım kadarıyla makinanızın kalibrasyon ayarlarında problem var. Kalibrasyon ayarlarını yapmak için "settings alt6" kısmındaki "set steps per unit" butonunu kullanmalısınız. Bu kakalibrasyon ayarlarının nasıl yapılacağını üst kısımda resimli olarak anlatmıştım. Ordan bakabilirsiniz.

 tayfun
 22.01.2015
çok tşk ederim hocam sayenizde ve anlatımınızın yardımıyla problemi cözdük.

 Suat
 30.01.2015
Ali bey merhaba; Kendi yaptığım cnc de x-y-z ayarlarını settings ten yaptım düz hareketlerde sorun yok. ancak yuvarlak kesimlerde oval çıkıyor ve orijin noktasını dairenin merkezi verdiğim halde bıçak tam merkezde durmuyor. Mekanik boşlukları kontrol ettim sorun yok. Sürücüde step ayarlarını düşürdüm-yükselttim halen düzeltemedim yardımcı olursanız sevinirim. İlginiz için Teşekkür ederim.

 fatih
 30.01.2015
Hocam merhabalar Mach 3 ü açtığımda reset tuşuna basmama rağmen aktif hale gelmiyor. Acil stop da basılı değil.external movement not connected uyarısı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 Ali Karaslan
 30.01.2015
Merhaba suat bey, eğer probleminizi doğru anladıysam kalibrasyon probleminiz var. Eksenlerin tek tek kalibrasyon ayarlarını tekrar yeniden yapmanız gerekiyor. Kalibrasyon ayarlarını yapmak için "settings alt6" kısmındaki "set steps per unit" butonunu kullanmalısınız. Bu kakalibrasyon ayarlarının nasıl yapılacağını üst kısımda resimli olarak anlatmıştım. Ordan bakabilirsiniz.

 Ali Karaslan
 30.01.2015
Merhaba fatih bey, bu sorunun oluşmasının nedeni olarak aklıma tek bir neden geliyor. Oda switch lerden dolayı olabilir düşüncesi. İlk olarak makinanızın tüm switch lerini sökün, daha sonra tek tek bağlayarak hangi switch de sorun olduğunu bulabilirsiniz.

 Ramazan Boran
 03.02.2015
Ali bey Merhaba Benim sorum mach3 kesim sırasında pc kilitleniyor. Bunu bazen çok sıklıkla bazen hiç yapmıyor. Yardımcı olabilir misiniz..

 Ali Karaslan
 03.02.2015
Merhaba ramazan bey, kesim esnasında bilgisayar kilitleniyorsa daha hızlı bir bilgisayar almalısınız.

 metin
 03.02.2015
teşekkürler

 Ufuk
 03.02.2015
Yeni başladım makinamı toplamaya, buradaki problemleri ve çözümlerini okudukça çok ciddi bir yol aldığımı düşünüyorum, çok teşekkürler.

 Ali Karaslan
 03.02.2015
Metin bey ve ufuk bey bende teşekkür ederim. Iyi çalışmalar dilerim.

 Sezer göksu
 18.02.2015
Hocam merhabalar yeni cnc router aldık yalnız cizimlerimiz makinada degisio bi kestigimizi tekrar kesemiyoruz düzeltip tekrar yüklüyoruz yine hatalı kesim yapıyor birde parcaların arasında cok fazla fire vermemiz gerekiyor yakın olursa titreme yapıyor ne yapmalıyız öneriniz nedir simdiden tesekkurler

 Ali Karaslan
 18.02.2015
Merhabalar sezer bey, sorununuzun ne olduğunu anlıyamadım, sorunuzu daha detaylı bir şekilde tekrar sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 Erata
 21.02.2015
bilgiler için çok teşekkürler sayenizde baya yol katettim Allah razı olsun

 celil
 25.02.2015
çizimde 750 mm cncde 750 mm yi tutmuyor. mesela 60.0000 da 700.0000 filan ilerliyor. Axis Calibration Set Steps per Unit ayar yerinden ayarlarsam düzelir mi ? Yoksa artcam ayarlarında mı bir sıkıntı var.

 Ali Karaslan
 26.02.2015
Merhabalar celil bey, öncelikle "axis calibration set steps per unit" kısmından ayar yapıp makina kabibrasyonunda problem olup olmadığından emin olmak zorundasınız. ancak bu ayarı yaparken makinanızın eksenlerini tek tek, farklı ölçüler için tekrarlayın (küçük ölçülerden, eksen maksimumuna kadar). Eğer kalibrasyonda problem olmadığından eminseniz, cam programınızda cam çıkarmadan önce ölçülerinizi ve programın ölçü sistemini kontrol edin.

 celil
 26.02.2015
Makina scale ayarları 1.0000 de ama artcam on verdiği g kodları 222.222 seklinde oluyor bu normal bir g kodu değil mi acaba

 Ali Karaslan
 28.02.2015
Merhaba celil bey, sorunuzu anlayamadım sorunuzu tekrar daha açıklayıcı daha net sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 Yalçın Yenilmez
 04.03.2015
Ali hocam ; bilgiler ve açıklamalar süper. sizi tebrik ediyorum.Kendi yaptığım ve tahminen 1 yıldan fazladır kullandığım cnc tezgahımda ahşap üzerine herşeyi yapabildiğime inanıyorum,fakat 0.5mm takımla rölyef yaptığım zamanlarda bazen elekktirk kesiliyor ve ayarladığım orjin noktasını ayarlayıp g kodu satırını bulmak bayağı uğraştırıyor. Şimdi sayın hocam bu elektirik kesilmesinden sonra mach3 açtığımda x-y-z eksenlerini sıfrlamayıp kaldığı yerden başlaması için ne yapabilirim bunun bir makro yazılımı falan varmıdır.Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar

 Ali Karaslan
 04.03.2015
Merhabalar yalçın bey, öncelikle övgüsünuzden dolayı teşekkür ederim. Elektrik kesintisinde bilgisayar ve makina aniden kapandığı için orjin noktasini ve kaldığı satırı bir programla kaydetmeniz trknolojik olarak imkansız. Ancak size basit bir tavsiyede bulunabilirim. Sadece bilgisayariniza yetecek kadar minik bir güç kaynağı alirsaniz eğer. Ikinci el bile olabilir maksat elektrik gittiği zaman size sadece 2 dk dayansin yeter. Tahminen 30-40 liraya bulabilirsiniz Belkide daha ucuza. Şimdi diyelim ki sadece bilgisayariniza güç kaynağı bağlı ve elektrik gitti. Makina aninda durdu, bilgisayariniz calisiyor. bilgisayar ekraninda takimin bulundugu x y z koordinatlarini not aliyosunuz ve ayni zamanda bulunduğu satiri not aliyosunuz. Ve bilgisayarinizla işiniz bitiyor. Yaklasik 2 saat sonra diyelim ki elektrik geldi. Makinaniz ve bilgisayariniz calisiyor, makinanizi bulundugu konumdan hiç oynatmadan not aldiginiz koordinat degerlerini giriyorsunuz ve makinaniz ayni noktadan sifirlanmis duruma geliyor. Daha sonra not aldiginiz satirdan bir iki satir geriden programa devam ediyosunuz.

 Emim
 07.03.2015
Merhaba Ali bey Öncelikle konunuz çok detaylı hazırlanmış teşekkür ederiz. Benim bir sorunum var makinaya işi veriyoruz ama 6,7, mm eksik kesiyor şöle bi örnek veriyim. 100 cm ye 50 cm bi ölçü almak istiyoruz ama bize 99 cm 49 cm gibi ölçü veriyor bunun sebebi ne olabilir ayrıca programda sağ tarafta işin çizim halini görebiliyordum ama uzun zamandır göremiyorum bunlar neden olabilir tekrar teşekkürler.

 Ali Karaslan
 07.03.2015
Merhaba emin bey, sorununuz kesinlikle kalibrasyon problemi, sorunu yukardaki kalibrasyon ayarlarini uygulayarak halledebilirsiniz.

 Önder
 12.03.2015
Syn ali hocam benim sorunum 45 derece acıyla doğru parçası keserken program ilerliyor fakat makina hareketsiz programı durdurup geriye sardigimda çalışıyor. Birde manuel kontrolde çift tuşa bastığı zaman 45 derecede motorlar aşırı ses çıkartıyor (sadece yukarıdan aşağı 45derece derece )yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

 Ali Karaslan
 13.03.2015
Merhabalar Önder bey, tarifinizden anladığım kadarıyla mekaniksel kasılmalar var makinenizde, daha detaylı ve kesin birşey söyleyebilmem için makineyi görmem gerekir.

 Ufuk
 17.03.2015
Yeni başlayanlara hangi Cam programını tavsiye edersiniz? Laser Cut a benzeyen bir program olsa keşke...Genelde amaç 2 boyut

 Ali Karaslan
 18.03.2015
Merhabalar ufuk bey, yeni baslayanlara 2 boyut cam programi olarak Lazycam i onerebilirim fazlasiyla basit ve kullanışlı

 Serdar
 29.03.2015
Merhaba Ali Karaslan Bey, benim bir sorum var 320x260mm boyutlarında desen kalıpları işliyorum ve bu kalıplara 1mm küre freze ile finiş işlemi yapmam gerekiyor, dolayısı ile bu işlemler için oluşturulan G code dosyası 120mb civarı tutuyor buda takribi 6,5m satır demek doğal olarak bunu yüklediğimde mach3 programı çok ciddi kasıyor ve coğu zaman bilgisayardan manuel ilerlemeye imkan vermiyor bunun bir çözümü varmıdır yoksa böylemidir bu durum ? Saygılar.

 Ali Karaslan
 29.03.2015
Merhaba serdar bey, probleminizin çözümü basit, daha iyi bir bilgisayar alırsanız probleminiz çözülmüş olur.

 Hakan kopan
 31.03.2015
Ali bey merhaba.Konuya bu kadar hakim oluşunuz ve sabırla her soruyu yanıtlamanız gerçekten takdir edilecek bir durum.Bu davranışınızdan dolayı size ayrıca teşekkür ederim. Benim sorum a gelirsek Bütün soruları taradım ancak problemime benzer başka bir soru bulamadım. Bir plazma tezgahı yaptım. Lazycam ile g kodu oluşturup mach3 e atıyorum. Başlat dediğim zaman alakasız bir noktaya kafa gidiyor ve kafa tezgaha biniyor haliyle.limit swich kullanmıyorum. İstediğim şu; sac parçayı tezgah üzerine koyup on sacın istediğim noktasından kesim işlemini başlatmak. Edit gcode seçeneğine basmama rağmen ilgili sayfa açılmıyor. Ne önerirsiniz acaba. Sorunumun kaynağı nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

 Ali Karaslan
 31.03.2015
Merhaba hakan bey, öncelikle teşekkür ederim. Sizin sorununuzla ilgili benim ilk aklıma gelen sebep tezgahı sıfırlamanızı yanlış yaptığınız yönünde. ikinci sebep olarak cam hazırlarken koordinat sıfırını parçadan uzak bir noktada seçiyor olmanız olabilir. Problemin çözümü için ilk olarak çıkardığınız g kodlarını görüntüleyip ilk satırları kontrol etmeniz. Daha sonra makina sıfırını alırken daha dikkatli olmanız.

 cetin camci
 25.05.2015
Verdiginiz bilgiler icin ne kadar tesekkur etsem azdir benim size bir sorum olacaktir amacim kucuk islerde kullanmak icin 6 eksen kuka misali robot kol yapmak iki yerde sorunum var Bir kontrol kartini hizi ve acik kaynak kodlu oldugu icin uygun gordugum arduino megadan yapmayi dusunuyorum servo kontrollu olacak Ama pcden mach 3 programinin nasil bir bilgi gonderdigini bilmiyoorum Birde robotun egim ve bukulmesini program uzetinden nasil ayarlanabilir hersey gonlunuzce olsun...

 MURAT
 04.06.2015
Merhabalar Ali bey öncelikle böyle güzel bi site hazırladığınız için çok teşekkürler sitedeki soru ve cevapları okuyarak birçok soruna çözüm bulabildim yalnız hız ve ivme ayarlarındaki probleme çözüm bulamadım makinanın eksenlerinde kasma olmadığı halde x ekseninde titreşimler meydana geliyor bunun için ne yapmalıyım hız ve ivme değerinin bi oranı var mı yada hangi değerlerden başlayarak deneme yanılma ile bulmalıyım.Şimdiden teşekkürler

 zeynel
 06.06.2015
Merhaba hocam,artcam de uç seçiminde ''Feed Rate,Plunge Rate'' le mach3 motor tuningte bulunan ayarlar arasında bir bağ varmıdır.Buradaki ayarlamalar dakika cinsinden mi yoksa saniye cinsinden mi yapmalıyız.

 zeynel
 07.06.2015
Merhaba hocam,mach3 motor tuningte bulunan motor hızı ve ivmesiyle,artcam de bulunan feed rate ve plunge rate arasında bir bağ varmı?Eğer varsa bunları hangi oranda nasıl ayarlamalıyız.

 onurs
 11.06.2015
ali bey merhaba öncelikle güzel anlatımınız için çok tesekkür ederim ali bey ben 3 eksenli küçük bi cnc yapmayı palanlıyorum mach 3 kullanarak bu makinede oval parçalar işlemeyi planlıyoruz spindel yazarken z aşagı yukarı yuvarlak parçaya yazıcak aynı zamanda x ve y eksenide hareket edicek bu yazma işlemini mach 3de yapabilirmiyiz g code ları yazarak şimdiden ilginize çok teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim

 Ubeydullah GÖKÇE
 23.06.2015
Ali Bey; zaman ve emek harcayıp bilgi paylaşımında bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.

 Feridun
 23.06.2015
Hocam iyi günler sizin dediğiniz şekilde mach 3 programı kurduk fakat bilgisyardan makinaya komut vermiyor kablolarıda değiştirdşm ama malesef tık yok hocam saygılar

 Ali Karaslan
 23.06.2015
Merhabalar feridun bey, pin and ports ayarlarınızda yanlışlıklar olmalı, yazımın tamamını okumalısınız. benim verdiğim pin and port değerleri kırmızı kart için geçerli ayarlar kontrol kartınıza özel değerleri bulup kullanmalısınız.

 Birol
 11.08.2015
Ali bey merhabalar bilgiler için sağolun, Mach3 mü Mach4 mü sizce hangi sürümü öneriniz nedir..

 Ali Karaslan
 12.08.2015
Mach3

 Birol
 12.08.2015
Ali bey, artcam için alternatif olarak hangi programı önerirsiniz..

 Ali Karaslan
 12.08.2015
Visi Cam, Solid Cam, Edge Cam

 Ramazan
 17.09.2015
Merhabalar ali hocam birçok sorunu sayenizde hallettim sorum şu z ekseni sürekli çalıştığı zaman mesala 30 adet vida deliği açıyorum ilk delikten son deliğe gelene kadar yaklaşık 3 mm aşağıya kayıyor çözüm olarak 3 bölüyorum 10 ar delikte 1 mm gibi kayıyor her bir iş işledikten sonra home yapmak zorunda kalıyorum sizce sorun ne olabilir ayrıca cihazın elektriğini kesince z spindle aşağıya kayıyor bir alakası varmıdır teşekkür ederim.

 yunus
 03.11.2015
Öncelikle yardımlarınızdan ötürü çok teşekkürlker. Mach3 ü yeni kurdum eksen kalibrasyonu doğru kumpasla ölçtüm, fakat keseceğim malmeze 220mm ama 22mm çap kesiyor nasıl çözebilirim

 Volkan
 09.11.2015
Merhaba ali bey, 60x60 cm bir cnc routherim var artcamde çizdiğim çizimler(600x600 mm seçili)march3 e aktardığımda çizimlerin bir kısmını göremiyorum match tablo ayarlarını nasıl düzeltebilirim (uyumlu) teşekkürler

 Volkan
 10.11.2015
Ali bey sorunumu yazdım bir chp alamadım ama ben yine anlatiyim benim bir routerim var art cam da çizdiğim örneğin bir yazı bir cm lik yazıyı mach3 tablasinda görebiliyorum ama mesela 5 cm lik bir yazıyı göremiyorum ilk iki harf çıkıyor gerisi yok tabelaya sığmıyor benim routerim 600x600 yani 60 cm 60 cm ben mach3 tablami nasıl bu s kıl yapabilirim rica ediyorum sizden yardımcı olun bir yıldır bir çözüm bulamadım saygilarimla

 Ömer
 14.11.2015
merhaba, benim sorunum artcamda çizdiğim deseni tezgah yüzde 50 fazladan ve ters olarak kesiyor nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz.

 fatih
 15.11.2015
merhaba benim sorum .cn uzantılı dosya nerden indirebilirim birde .tap uzantısını açmıyor bunu .cn nasıl çevirebilirim

 fehmi
 26.11.2015
Ali bey emeğinize sağlık.2005 senesinden beri mach2-mach3 kullanıyorum.Kendi işlerimi görecek bilgiye sahibim. Kendi yaptığım 150*700*700 router ım var.40mt ileleme hızım var. soft limit kullanmadığım zaman Z ekseni genellikle farketmeden Limit swich e dayandığı oluyor. Durmak yerine home a gidemez mi? yada soft limit i kilitleyemiyormuyuz? şifre koyamazmıyız? Böyle bir macro bulamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

 tuncay hanedar
 28.11.2015
abı yuregıne eline saglık cok tesekkur ederım bilgiler cok acıklayıcı kocaeli veya istanbul bolgesındeysenız bı cag kebabı ısmarlamak ısterım numaram 0507 284 58 59

 yakup özkul
 09.12.2015
merhaba cnc router. mach3. aspire 4.0 ile kullanıyorum.her seferinde başlangıç noktasını malzemeyı sabıtledıkten sonra ayarlıyorum. mkıneye kendı x ve y cızgilerini cizdirdim.x0 ve y0 cıtalar caktım. z 0nemlı degıl ayarlarım. mach3 u acınca goto dedıgımde hep benım belırledıgım baslangıc noktasına gelmesını nasıl saglarım. ayrıca Aspire de g code kaydederken neden micromill.*tap modunu secıyorum anlamadım. bır yıgın kod varken. sevgıyle.

 Furkan yalcinkaya
 12.12.2015
G kodlarini nasil ogrenebilirim ve sistem calisirken bu spindle acma ve kapama nasil yapabilirim

 osman
 21.12.2015
selamunaleyküm hayırlı işler kardeş benim cnc ruter makinam var taban mdf yi değiştirdim ancak traşlamam gerekiyor traşlamaya geçtiğimde her turda 1,5cm sağa kayıyor ve traşlama zemininden dışarı çıkıyor ne yapabilirim teşekkürler iyi çalışmalar gsm 0542 814 80 38

 Mustafa KAYA
 27.12.2015
Ali bey aslında o kadar çok övgü sözcüğü hak ediyorsunuz ki ne yazsam yeterli bulmayacağım biliyorum.Sizin gibi insanlar var diye mutluyum.Bilin istedim

 Ali Karaslan
 31.12.2015
Çok teşekkür ederim mustafa bey.

 huseyin
 01.01.2016
merhaba ali bey yaptığınz bu desteklerden dolayı size minnettarım bende bir makine var gönyesi falan tam kasmada yok ama daireyi elips çıkartıyor yalnız motorlar farklı y 8.5 nm var x de4.5 nm var ondan olabilirmi yoksa mach 3 ayarlarıylamı ilgili simdiden teşekkür ederim

 Ali Karaslan
 01.01.2016
Merhaba hüseyin bey, Makinanızın eksenlerinde kasma yoksa eğer motor güçlerinin farklı olmasından dolayı kesimlerde elips çıkarmaz. Çok büyük ihtimalle adım hesabınızda hata vardır. Makine eksenlerinin kalibrasyonunu dikkatli bi şekilde yaparsanız problem çözülür. Mach3 den "set steps per unit" kısmından kalibrasyonu yapın, eger kalibrasyon kesinlikle doğru ama problem devam ediyorsa motor sürücülerinin adım hassasiyetini kontrol edin, aynı adım hassasiyetinde olarak ayarlayın probleminiz cözülecektir.

 onur
 05.01.2016
S.a hocam benim de bir problemim var bende Mach 3 kullaniyorum dış cephe kaplama isi benim sorunum cam yatıran sonra file den açıyorum ekrana geliyor kesimde problem yok sadece hız sorunu yaşıyorum ekrandaki step den bahsetmiyorum çizim kordinatlarinda F60 diye bir hız var ben genelde bunu F200 yapıyorum hızlı olsun diye Bunuda ekranda bulunan edit g-code butonuna basarak ayarlıyordum tıkladığınızda an sayfa açılıyor buradan hızını gösterdiğim şekilde ayarlıyordum ama şimdi tıkladığımda sayfa sadece kendini yeniliyor ekrana açmıyor onun için bende hızını ayarlayamiyorum acaba bu konuda bir bilginiz varmı tşkler

 Ali Karaslan
 05.01.2016
Merhaba onur bey, çıkardığınız gcode dosyasını not defteri ile çalıştırın istediğiniz ilerleme değerlerini degistirip kaydedin, sonra mach3 programına çekin gcode dosyasını.

 Abdullah
 07.01.2016
Merhaba ali bey Kendi kurduğum cnc plazma tezgahı hakkında g kodu yapmasını bilmiyorum hangi programı kullanmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim İyi günler

 Ali Karaslan
 08.01.2016
Merhaba Abdullah bey, g kodu oluşturmak yani cam yapmak başlı başına bir meslek sayılır. Yani iki satır lafla öğretilebilecek birşey değil. Cam eğitimi veren biri yada bi kurumdan öğrenebilirsiniz. internette cam yapmakla ilgili dökümanlar var tonlarca yazılım da var ancak bunlar pek kullanışlı bilgiler değil.

 emrah
 18.01.2016
merhaba hocam allah sizden razı olsun herkese böyle destek vererek herkesin duasını alıyosunuz benimde size bir sorum olacak speedle motor parametreleri daha önceden yapıldı speedle motor normal çalışıyordu ama bilgisayar kapanırken ve açılırken kendiliğinden speendle motor çalışıyor bu neden olur birde daha önce ınput bölümüne speendle motor devrini ve kodunu yazıyorum çalışıyordu ama şu an çalışmıyor mach3 deki speendle komutana çalışıyor ama g kodda yazıyorum çalışmıyor. yardımınızı bekliyorum saygılarımla

 nizam
 19.01.2016
Ali Bey iyi çalışmalar 1000x1500x50mm bir cnc makina yaptım. 2kw lık spindle motoru mach3'e nasıl entegre yapabilirim. ( makina işleme başladığı zaman spindle motor çalışmaya başlayacak; işlemi belirtiğim güvenli bölgeye gittiği zaman spindle motor durmalı.) spindle motorun mach3 ayarı,sürücülere bağlantıları konusunda yardımcı olurmusunuz. tşkler

 engin
 23.01.2016
Ali bey paylasimlariniz süper otesi cok tesekkür ederim yardimlariniz icin benim elimde nokta cnc lisansli makina ile gelen bir bilgisayar var bilgisayarı farkli amaclarda kullandıkları icin program atlama yapiyor format atmak istiyorum ama lisanslı sekilde tekrar kuramamaktan korkuyorum lütfen bana bir yol yontem soyleyin. makinayi aldigim arkadas lisansi birdaha alamayiz diyorlar.

 cemalettin
 31.01.2016
merhaba Ali hocam hizmetiniz için teşekkürler sizden öğrenmek istediğim mach 3 te yapılacak işin işleme süresini nasıl görebiliriz saygılarımla

 Erdi
 02.02.2016
Ali bey iyi gunler siteniz benim icin cok faydali oldu.makinam 3 eksenli mach3 kontrollu bir mini cnc router ilk sorum programon y eksenini z ekseni olarak algilamasi 2. Sorum ise eksenler hep ayni yonde ilerliyor x+ veya x- bassam hep ayno yonde ilerliyor.

 Şener Kürşat
 07.02.2016
Ali Bey merhabalar 900x1700 ölçülerinde işleme yapabildiğim bir router tezgahım var. Soracağım işleme esnasında motor hızlarını düşürmek boşta ilerleme sırasında hızlandırmak istiyorum. Mach3 ayarlarının neresinden ve nasıl yapabilirim. İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

 fatih
 07.02.2016
2.2 Nm step motor kullaniyorum. Makineyi çalıştırdığımda motorlar sarsintili ve duraksayarak dönüyor (demontaj yaparak da denedim) ayrica elimle tutarak motoru durdurabiliyorum. Mach3 ayarlarinda veya elektronik olarak bi sikinti oldugunu dusunuyorum. Yardim edebilirseniz sevinirim.

 Yunus Ali
 18.02.2016
İyi günler Ben mach3 ü nerden indirebilirim , internetten indirdim ama demo olarak. Demosu 500 satırdan fazla yapmıyormuş. Crack'ini veya komple setup dosyalarını nerden bula bilirim ?

 suat
 24.02.2016
selam ben yeni cnc router kullanmaya başladım vcarvede çizim yapıyorum mahc 3 attığımda çizim mesela kare çizimi yapacam ama köşelerin 3 yuvarlak 1 i kare çiziyor makina nasıl yardım edebilirsiniz teşekkürler

 Burhan yalcin
 03.03.2016
Slm ali bey.mach3 kullaniyoruz daire kestigimizde tam yuvarlak cikarmiyor bazende egri kesimlerde dalgalanma hafiften yapiyor sizce sorun nedir yardimci olursaniz seviniriz tesekkurler

 Burhan yalcin
 03.03.2016
Kolay gelsin mach3 kullaniyoruz tam daire cikarmiyor ve egri kesimlerde dalga yapiyor sizce soun nedir yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

 Ali Karaslan
 03.03.2016
Burhan bey, ve tüm diğer arkadaşlar, bunu defalarca söylemekten sıkıldım, lütfen soru sormadan önce daha önce sorulmuş sorulara ve verdigim cevaplara bakın, herkez ayni soruyu defalarca soruyo ve ben herkese tek tek ayni seyleri yazmaktan sıkıldım, herkeze yardimci olmaya calisiyorum ama hep ayni seylerin sorulmasi bunaltiyo beni lutfen daha anlayisli davranalim.

 Ferdi berberoğlu
 03.03.2016
Selam Mach 3 ile kesim yapıyorum kesim esnasında bazı köşeleri ör. Çapraz gider iken yalpalanma yapıyor sonra düz kesime devam ediyor çapraz giderken ilk dönüşte yalpalanma yapıyor sonra düz kesime devam ediyor bunun için bilgi verirseniz sevinirim

 akif
 03.03.2016
selamun aleykum Ali bey . benim bir kaç sorum var mac3 de motorları çalıştırdığım zaman klavyenin rakamlar olan tuşlarını kullanıyorum mesela x exseni veya y ekseni 4/6. veya 2/8 veya 9/3 rakamlarından istifade edende barmağımı tuşda bir dakka sürece sakladığım zaman barmağımı tuşun üzerinden çekdiyim zaman motorler durmuyor e-stop kullanıyorum sonra duruyor . benim makinemin mötöru nema23 3 n.m( 435 oz.in). driver (DM542A)hocam bana bu konuda yardım edersin inşallah teşekkür ederim hocam

 Burhan yalcin
 05.03.2016
Kolay gelsin rahatsiz ediyorum kusra bakmayin yorumlari kontrol etmistim ama demekki satir atlamisim dogrudur yazmisiniz kalibrasyon ayari diye hersey icin tesekkurler

 fatih
 10.03.2016
Merhaba Ali bey çalışmlarınız gerçekten başarılı buldum bizde acizane 350x160 bir cnc yaptık uzun süredir kullanıyoruz. fakat neyaptımsa bir sorunu aşamadım.yukarıda ve diğer yorumlarda belirttiğiniz gibi dikkatli bir şekilde kalibrasyon ayarı dahil bir çok ayar yapmama rağmen tam yuvarlak kesim alamıyorum. özellikle 1 cm gibi ufak ölçülerde sıkıntı oluyor. farklı gcode programları bile denedim fakat bitürlü çözemedim. linkte örnek resim paylaştım.tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.. http://hizliresim.com/j3nB9G

 fatih
 10.03.2016
Merhaba Ali bey çalışmalarınızı çok başarılı buldum.bizde acizane kendi yaptığımız cnc kullanmaktayız. yorumlarda belirttiğiniz gibi kalibrayon ayarı ve daha bir çok ayar yapmama rağmen tam yuvarlak kesim alamadık.hatta farklı gcode programlarıda denedim ama sonuç aynı. bu konuda tecrübelerinzi paylaşırsanız çok sevinirim. özellikle küçük kesilen işlerde bu bariz farklı oluyor. örnek bir kesim resimi paylaştım. teşekkürler ... http://hizliresim.com/o370Ym

 Ali Karaslan
 10.03.2016
Merhaba fatih bey, eğer makinanızın kalibrasyonundan eminseniz eğer ve ona rağmen halen yamuk kesim alıyorsanız, aklıma gelen ilk nedenler makine eksenlerinizin birbirine göre dikliklerinde bozukluk olabilir, bu durumu kontrol etmek için komparatör çekmenizi tavsiye ederim, eğer makinanızın eksen dikliklerinden eminseniz ve ona ragmen yine yamukluk varsa, eksenlerinizin birinde yada ikisinde de hareket boşlukları vardır.

 kadir gönülacar
 14.03.2016
merhaba Ali Bey verdiginiz bilgiler için teşekkürler.Benim sorunum cnc işlem yaparken dönüşlerde yavaşlamasını istiyorum ne yapmam lazım.örnegin 45 derece üzeri dönüşlerde hızı 7000 den 4000 ne düşmesi gibi

 Hasan KARAER
 16.03.2016
Ali bey ALLAH nazarlardan esirgesin Bir cok porplemimi sayende çözdüm.

 hüseyin
 25.03.2016
merhabalar cnc routherda mdf ye düz bir çizgi çiziyor ama çizgi tırtıklı kalıyor dalgalama yapıyor neden oluyor acaba

 Yusuf
 26.03.2016
Ali bey programa giriyorum ve confing bolumundeki seceneklere tikladigimda. Hata veriyor ne yapmam gerekiyor?

 Mehmet cosgun
 26.03.2016
Ali bey merhaba pozisyon sifirlama işlemi her parça isleme sonunda kendisi sıfır noktasına gidiyormu yoksa biz her seferinde başlamadan manuel sifirlayacakmiyiz yani mach3 bu işlemi kendisi yapabiliyormu şimdiden size çok tesekkurederim

 Recep
 26.03.2016
Merhaba Ali Bey CNC freze iş parçasıyla takım ayarını nasıl yapabilirim yani takım ucunu referans noktasına nasıl tanıtırım yardımcı olursanız sevinirim?

 Tuncer
 29.03.2016
Ali bey merhaba program çalışırken durdurup programı kapatıp diğer gün kaldığı yerden devam ettirmenin bir yolu var mı?

 Ali Karaslan
 05.04.2016
Merhaba kadir bey, makinanizin dönüşlerde yavaşlamasını cam çıkardığınız yazilimda ayarlayabilirsiniz.

 Ali Karaslan
 05.04.2016
Merhaba mehmet bey, mach3 programina gcode olarak siz ne verirseniz o onu yapar. Programinizin son satirina sıfıra dönme kodlarını yazarsaniz döner yoksa dönmez.

 Ali Karaslan
 05.04.2016
Merhaba tuncer bey, yarım bırakıp sonradan devam etmenin en kolay yolu, makinanizi çalışan gkodlarinin içinde belirli bi satirda durdurun. Durdurdugunuz satiri not edin. Daha sonra makinanizi parçanın sıfır konumuna götürüp orda birakin ve makinayi kapatin. Ertesi gün makinanizi actiginizda tüm eksenlerinizi makinanin bulunduğu konumda sıfırlayın. Daha sonra not ettiginiz satırın birkaç satır öncesine kadar gkodunuzu getirin, daha sonra işlemeye devam ettirin.

 yusuf
 09.04.2016
merhaba Ali bey sormak istedigm sey kesim yaparken bazen elektrikler gidiyor ve is yarım kalıyo kaldıgım yerden nasıl baslarım ve her de defasında sıfırlamam gerekiyor buna bir cozum varmı

 Ali Karaslan
 10.04.2016
Merhaba yusuf bey, elektrik kesintilerinde sıfırlamayı tekrarlamanız gerekiyor, bunun baska bir yolu yok malesef. kaldığınız yerden devam ettirme konusunda da kaldığı satırı bulup o satırdan az geride başlatmanız gerekiyor.

 Uğur yıldırım
 11.04.2016
Merhaba Mach 3 tb6560 kontrol kartı var z ekseni daha önce çalışıyodu şuan çalışmıyo sebebi ne olabilir

 yusuf
 11.04.2016
cok tesekkurler Ali bey ben evde hobi amaclı masa ustu bir frezem var ve simdiye kadar hep agac mdf uzerinde calıstım bugun ilk defa metal calıstım paslanmaz celik ve talas kaldırma derinligim 0.3 mm ilerleme hızımsa 200 devir dk da 1500 devirde ama kesim yaparken vuruntulu calısıyo acaba o.3 fazlamı oldu

 durmus baser
 12.04.2016
Hocam iyi çalışmalar degerli bilgilerinizden bizleride faydalandirdiginiz için teşekkürler.sorum şu mach3 kullaniyorum artcam de cizim yapıp mach 3 de cnc router e start verdigimde makina ilk dalis yapacağı noktaya gidiyor cizime basliyor fakat dalışa dikkat etmeden ilerleyek ten daliyor baslangicta ile bitis cizgisi birlesmiyor cv controlu actigimda dikkat ediyor bu seferde acili cizimlerde vuruntu ve duraksayaktan calisiyor sebebi nedir acaba tesekkurler

 Yusuf
 13.04.2016
Slm ali bey kolay gelsin benim size sorum şu olacak yardimci olursanız sevinirim mach 3 programim bazen virusten dolayi donuyor elimde program olmadığı için format atamiyorum pc ye fakat ben şuan kullandığım mach3 kurulu kasanın imajını yaptirdim bilgisayarci arkadaşa yapti hersey normal kullandigim pc kasasi gibi ayni mach3 de çalışıyor normal olarak fakat sorun şu makinayi bağladığim zaman program makinayi algilamiyor reset de işe yaramiyor.acaba pc nin anakartindan mı yoksa mach 3 te eksiklik mi var ve ayrica dxf dosyalarinida görmüyor hiç. Lakin orijinal mach3 imajı nı yaptirdim hersey tamam ama makinayi görmüyor tsk ederim simdiden kolay gelsin

 Talat
 15.04.2016
İyi çalışmalar Ali bey... Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz... Kendi yaptığım mikro cnc freze tezgahım mevcut. TB6560AHQ model kartla sürmekteyim ve Mikro kalıp yapmaktayım. 400-1000 micron uçlar kullanıyorum. Yada kullanmaya başladım. 0.5 mm olan ucumun kesici uzunluğu 8.5 mm... Öncelikle bu ucun ilerlemesi ve yaklaşması(yatay ve dikey) ne olmalı ? 2. sorum; şu an mikro dişli kalıbı işlemekteyim... X-Y ekseninin ortalama 40-50 derece açısında bulunan dişlerde yüksek çözünürlüklü kamerada izlediğimde açısal bir yamukluk meydana getiriyor. Nitekim o açılarda çok defa uçda kırdım. Solidworks te çizip kodlarımı çıkarıyorum genellikle. Bu defa vectric kullandım. Sistem çözünürlüğümüde yükselttim. 3200adım=1 mm yani sistemimde 1 adım 300 nanometre civarı ki bu da kullandığım uçlara verebileceğim ilerleme nin çok üstünde... Yine aynı hatayı yapıyor... Sistem kalibrasyonunda ölçümlerimi kumpas ya da komparatörle yapiyorum. Ölçülebilir bir boşluğum mevcut değil. Adım hatası üzerinde durdum çok. Esnek kaplinlerle değiştirdim kaplinimi. 0 a git dediğimde hatasız her işlemden sonra gidiyor... Böyle bir işlemede mach3 için solidworks mü vectricmi önerirsiniz ? Adım motorlarım 50 dereceyi bulduğunda mola verdiriyorum ki 1 saatte bu sıcaklıklara geliyor. Daha fazla ısındığında adım atlama riski artar mı ? Son olarak motor kilitli durumdayken tıslama ve kesik kesik tiz sesler üretiyor. Kablolarımın izolasyonu ile yada topraklama zayıflığım ile ilgili olup ısınmaya yol açıyormudur ? Çok çok teşekkürler vereceğiniz bilgiler için; sabırsızlıkla bekliyorum...

 yusuf arslan
 15.04.2016
selam ali bey kolay gelsin benim size sorum şu olacak ben makinanın mach 3 kurulu kasasının imajını bi diğer kasaya yaptırdım yani masaüstünü local host tan format attırdım oldugu gibi herşey birebir geldi mach 3 de geldi fakat cnc yi görmüyor sizce sorun nerde bide program dxf dosyalarını bulmuyor ve makinaya sinyal göndermiyor yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim şimdiden

 Selim Ergenekon
 16.04.2016
Ali bey selam. 3 eksen cnc mini frezem var Hazırladığım g code leri ile parçayı işliyorum fakat makine başlangıç noktasında değil her seferinde Y ekseni nde farklı bir yerde duruyor. Her seferinde Y ekseninde aynı istikamette farklı bir yerde duruyor. Goto Z butonuna bastığımda da başlangıç noktasına gitmiyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

 ferhat
 21.04.2016
selam ali bey z ekseni başta 2 mm dalıyor ilerki kısımlarda parçayla bıçak 0 oluyor yani dalmıyor bunu nasıl hallederim şimdiden teşekkürler

 yasin
 26.04.2016
hocam merhabalar ben seri üretim yapıyorum d, mach3 de adet sayısını kaç kere start ladığımızı görebiliyormuyuz dijital çetele gibi bi özelliği varmı teşekkürler

 ekrem
 01.05.2016
merhaba ali bey. çok değerli bilgileriniz için teşekkürler. programı bulamıyorum. hiç bi yerde programın lisanslısını bulamıyorum. nasıl temin edebiliriz teşekkürler

 Çetin YÜCE
 06.05.2016
Ali bey katkılarınız için diyecek daha olumlu bir kelime cümle bulamıyorum, Allah razı olsun. Bu anlatımlarınız hep özel march3 kartı üzerine sanırım. Ben bu işlemleri Arduino uno veya mega modeli için yapabilirmiyim. Teşekkürler.

 Abdullah
 12.05.2016
Merhaba ali bey Sizden ricam benim 1500x3000 ölçüsünde CNC PLAZMA tezhahım var makina kesim yaparken çok titriyor bütün eksen motorları tezhahı sallandırıyor mekanikte hiçbir sıkıntı yok motor tunnigte bütün ayarlamaları yaptım sistemsel bir sıkıntı yok neden motorlar 8.5 nm gücünde troid trafo ile besleme yapıldı Hocam sizden ricam bu sorunu nasıl gideririz İyi çalışmalar

 Ferdun
 14.05.2016
hocam merhaba genelde cevap verilmez cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim. benim sorunum çalışıyordu işlem bitti panodan reset düğmesine bastım fakat bir daha çalışmadı kablolarla oynadım lpt ayarlarıyla oynadım daha öncede olmuştu düzelmişti ama şimdi çalışmıyor tecrübelerinize göre ne sebepten olabilir teşekkür ederim iyi çalışmalar

 Osman
 23.05.2016
Merhaba benim cnc nin bıçağı dönmüyor olduğu gibi duruyor sizce problem nedir x y z yönünde hareket ediyor fakat ucu dönmüyor

 muzzafer
 24.05.2016
slm hocam öncelikle verdiginiz bilgiler sayesinde cnc makinamı biraz düzelttim söve kesimi yapan cnc de(sövekent) start yaptıgımda cnc programı çalışıyor ama makine hareket etmiyor stop yapıp tekrar start yaptığımda makine a hareket ediyor bende kesim düzgün olsun diye program ilerlemeden stop yapıp tekrar start yapıyorum ama stop yaptığım anda hareket etmeyen makinanın y eksenindeki bir kolu 2 milim aşağı kayıyor bunu sonradan fark ettim 3 kesimden sonra sağ ve sol kol arasında 6 milim fark olmuştu bunu hangi ayarlardan düzeltebilirim makinenin ilk startta çalışması için şimdiden çok teşekkür ederim

 yusuf
 25.05.2016
Ali bey iyi günler mach3 kullanıyorum işin süresini nasıl öğrenebilirim birde proğramı açtığım zamanki kesim hızı 6 bunu 270 yapıp öyle kalmasını istiyorum teşekkürler

 Kadir
 28.05.2016
Merhaba Ali bey, Suruculere maksimum hizda lokal olarak kumanda ettigim zaman y ekseninde devamli x ekseninde ise kimi zaman motordan ses gelip takili kaliyor. %20 bir hizda ise 20 sefer de filan takılıyor kimi zaman. Elektriksel bir sıkıntı mi yoksa mekaniksel mi anlayamadim bir türlü.

 Ahmet
 04.06.2016
Selam aleyküm hocam Allah razı olsun. Yeni Mach3 kullanıyorum diyebilirim. Sayenizde birçok şey öğrendim. TEŞEKKÜRLER...

 Ali Karaslan
 05.06.2016
Teşekkür ederim ahmet bey

 Eralp
 14.06.2016
Ali bey anlatımınız için çok teşekkürler. Teknik olarak sorunum vardı yardımcı olursanız sevinirim. Çok eski bir cnc makinem var. Mach3 programını açıp makineyi kontrol ederken x ve y motorlarında herhangi bir sıkıntı yaşamazken z motorunda sıkıntı yaşıyorum. Aşşağı doğru hareket ettiriyorum bıraktıgımda makinede bi tekrar devreye girme girmeme arasında kararsız kalıyormuş gibi titriyor. Yukarı kaldırıyorum aynısını yapıyor ve 2-3 dk sonra sürücü error veriyo. Motor kablolarında ek vardı acaba parazitmi yapıyo diye değiştirdim sorun hala devam ediyor. Yardım ederseniz çok sevinirim teşekkürler

 Mehmet Sefa
 15.06.2016
merhaba hocam. benim sorunum mach3 ekranında sağ üst köşede bulunan işlem basamağını gösteren ekran çalışmıyor. makina tabla üzerinde işlemi gerçekleştiriyor ama ekranda işlem basamaklarını göremiyorum

 Zübeyir
 04.07.2016
Ustam cnc router var çinden geldi bu aletin port bağlantısı joypad port. Nc studio çalıştırıyor ama ondada bir türlü ayarlıyamadım,artcamdan yazdım bir yazı ama nc studioda açınca starta basınca makina alıyor başını gidiyor.mach 3 te kullanmak içinse lpt port gerekiyor.çok aradım joypad portu lpt ye çeviren bir kablo ama yok.olanlarıda ben anlamadım.bir yardımınız olursa sevinirim.saygılar

 mehmet
 20.07.2016
Tool yazan yerde g codu yüklüyorum çok küçük ve aşağıda gözüküyor nasıl büyütüp ekranda ortalarım

 Serkan
 27.07.2016
Slm.benim sormak istediğim parcayi işlemeden önce isin ne kadar zamanda isleyecegini nerden görebiliriz.

 Cengiz demir
 29.07.2016
Slm.Alibey çok güzel anlattınız . Allah razı olsun.bu mach 3 programının Türkçesini bulma indirme ve kullanma şansımız varmı varsa nasıl indirimi. saygılarımla

 aliş
 06.08.2016
iyi çalışmalar Ali Bey.Bizlerin sorunlarına cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.Benim 3 eksenli mini cnc routerım var.İşlenecek olan daireyi 1mm talaş alarak işlemesini istediğimde ,dairenin bi kısmını talaş alarak işledikten sonra z eksen kendiliğinden yukarı kalkıyor ve kesici takım boşta dönüyor ve işlemeden kesici takım dönerek ve devam ederek işlem sonuna kadar boşta dönüyor yani talaş almıyor. G-code u kontrol ettim sıkıntı yok.Bir türlü çözemedim. Makinem şu an boşta çözüm üretemiyorum. Sitenize baktım soruyla ilgili cevap olmadığından soruyu sorma gereksimi duydum.Teşekkür ederiz şimdiden Ali Bey

 Fatih
 08.08.2016
Hocam kolay gelsin benim sorum feed hold un durma zamanını nasıl ayarlarım şuanda butona bastığımda 2 saniye civarı gecikme var bu benim makinanın hızına fazla geliyor girmesini istemediğim bölgeye geçmiş oluyor yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 orhan
 09.08.2016
merhaba mch3 kesim alanını nasıl ayarlayabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 Erdinç
 11.08.2016
Merhaba. Step motor kontrolü yapmak istiyorum. LPT portları ile eksen kartı olmadan motor sürücüleri kontrol edilebilir mi?

 ewen
 15.08.2016
Merhabalar Degerli paylasimlariniz icin tesekkurler,Cok degerli bilgiler vermissiniz hepsini okudum diyebilirim. Sizden rica etsem banada yardimci olabilirmisiniz. CNC Router hobi amacli olarak kullaniyorum, ARTCAM ve MACH3 kombinasyonu var ( her ikisinide yeni ogrenmeye calisiyorum bilginize) PROBLEM: ARTCAM da koseler tam 90 derece olmasina ragmen MACH3 kesimde YUVARLATIYOR. HIc bir sekilde tam koseli bir sey kesemiyorum. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler EREN ISTANBUL

 Süleyman
 16.08.2016
Alı abi bizim rotırda bir işlemi yaptıktan sonra aynı malzemede ikinci işleme giderken makina çok yavaş feetrate hızını nasıl yükseltebilirim teşekkür ederim

 cabbar
 18.08.2016
merhabalar ali bey sualim mach3 programında mutfak tezgahı için granit çimstone belenco v.s. evye çeşitleri açmak ve pahta kullanabılırmıyım teşekkürler

 irfan
 30.08.2016
Hocam merhaba.ben evde kendi imkanlarimla bir cnc router yaptim hersey hazir eksenler gayet iyi calisiyor.fakat eksenlere limit swich baglamak istiyorum.6 adet limit siwich aldim her eksen icin iki adet fakat kart uzerinde limit sivich girisleri. X limit 2 kablo girisi y limit 2kablo girisi z limit 2 kablo girisi var. X + icin 2 giris x - icin 2 giris yani her eksen icin 4 er tane limit girisi olmasi gerekmiyormu yardimci olursaniz sevinirim tesekurler

 Yusuf
 04.09.2016
Hocam merhaba mach3 parcayi sifirliyorum g kodunu yukluyorum lakin 0.5 dalma vermisim lakin 5 mm daliyo go z dedigim sifirlamis oldugum noktaya donuyor ama -5 mm olarak ne yaptimsa duzeltemedim

 semih
 07.09.2016
input sinyal ayarlarında neden pin numaraları 10 dan başlatıyorsunuz mesela e.stop pin number 0 olsa limitleri 1-2-3-4 şeklinde yapıp home larıda 5-6-7-8 şeklinde kullansak ne ne olur ?

 Hakan Uğurlu
 24.10.2016
Merhaba. Bu sorum daha önce sorulmuş ama sanırım cevap atlanmış. Bende aynı sorunu yaşıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. "hocam makinamı manuel olarak çalıştırdığımda sadece tek yöne dönüyor öğneğim z- ye batığımda sağa dönüyorsa z+ ya bastığımda da aynı yöne dönüyor bunu nasıl düzeltebilirim teşekkürler"

 Tuncer
 26.10.2016
Merhaba Ali bey, mach3 çizim ekranında camda yazdığım çizimi göstermiyor neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

 erkan81
 27.10.2016
merhabalar. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı öncelikle size teşekkür eder ve kutlarım. Tersine mühendislik diye bir kavram var bilmem biliyorumusunuz. bir cismi 1 veya 3 boyutlu olarak tarayıp taranmış olan cismin kopyasını cnc den alıyoruz. Acaba taramış olduğumuzu cismin kordinatlarını nasıl mach 3 e atabliriz veya atabilirmiyiz? Teşekkür ederim.

 hakan
 28.10.2016
Hocam merhaba kendim bir pcb tezgahı yaptım step motorlar ve mach3 kontrol kartı ile herşey hazır. kalibrasyon ayarlarıda tamam herşey güzel ama isis'te tasarladığım dosyayı lazycam'dan mach3 e atıyorum fakat ya çok küçük çizim yapıyor(mikronluk) yada çok büyük yapıyor(metrelik).bire bir çizdirmeyi başaramadım.denemediğim şey kalmadı. mesela 50*50mm baskıyı ya 5*5mm yapıyor yada 500*500mm yapıyor.nerde yanlış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz.

 Şükrü Hökerek
 30.10.2016
Merhaba hocam kullanmakta olduğum mach3 controller programında bir ayar giriyorum delme işlemi başlıyor bir süre sorunsuz bir şekilde devam ediyor daha sonra derin delmeye başlıyor ve plakayı parçalıyor bu sorunu nasıl halledebiliriz bilgisi olan var mı acil yardıma ihtiyacım var

 Bülent ACUN
 11.11.2016
mach3 ve çin malı tb6560 3eksenli cnc kartı kulanıyorum.motoroutput ayarlarında çeşitli varyosyonlar denedim ama motorlar dönmüyor.ses çıkarıyor.internette youtube ta birçok siteleri gezdim, herhalde son çare siz siz olacaksınız.Önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum .Şimdiden teşekkür ederim .

 ışıl
 20.11.2016
Ali hocam tb6560 kartımın eksen led lerinden biri devamlı yanıyor ortadaki, mach3 de x- ve x+ dan basınca dönme yanıtı alamıyorum kartın entegrelerin den birinin yanmış olma ihtimali varmıdır

 şahin şiran
 21.11.2016
Sayın hocam öncelikle detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim ben ali expresten Mach3 USB CNC Router Kit 3 Axis, 3pcs stepper motor driver + mach3 USB interface board + 3pcs nema23 stepper motor +power supply şeklinde 3 eksen cnc makina oluşturuorum tezgahı hazır halde hemen hemen bu set için mac3 programı haricinde neler lazım yada sadece mach3 yeterli olurmu şimdiden teşekkür ederim...

 nebi aydın
 28.11.2016
hocam merhaba . ben delta 20 pm 3 eksen kontrollu plc modulu var bu plc ye g kodlarıyla yazılım yapılıyor.benım sorum mach3 u bılgısayardan baglantı ayarları ve nasıl bı kablo ıle baglantı kurabılırım yada bununla ılgılı bır bılgıye ulasabılcegım bı yer varmı. benım amacım G kodunu plc ye gondermek. ilgınız ıcın sımıdeden tsk.

 ilhan kavaklı
 02.12.2016
selam ali bey. sayfanızı yeni buldum. bu değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. benim sorunumda elektirik kesintilerinden ve gün içeririnde bitmeyen işlerden kaynaklanıyor. Hocam işin yarım kaldığı yeri buluyorum G kodundan işlenmiş yeri kesiyorum ve şu şekilde eklememi yapıyorum G54 G0Z22.000 G0X0.000Y0.000S20000M3 G0X0.001Y0.001Z22.000 G1Z18.000F1000.0 Y202.750 Y204.000 X0.282Z-21.158 X1.124Z-18.600 X1.405Z-17.876 X1.685Z-17.412 X1.966Z-17.166 fakat makina ilk kesim hızında çalışmıyor. kesim hızını 200 e çıkarıyorum ama yinede ilk G kodu hızını almam mümkün olmuyor. Hocam burada eksik yaptığım işlem ne? yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun

 Suat
 04.12.2016
Hocam merhaba frogramin full versiyonu bulamadim yardimci olurmusunuz.

 Gazi çakır
 11.12.2016
Ali bey merhaba. benim cncrouter da kesim yapınca spindle bir harfi bitirip diger harfe gecince yeteri kadar yukarı kalkmayıp Malzemeye sürterek geciyor.bu proplemi nasıl çöze biliriz.

 ARİF
 20.12.2016
hocam sürücülerde elektirik var fakat cnc makinın fişini takınca daha önce cnc makinanın kafa kısmında tık tık diye bir uyarı geliyordu su anda elektirik yok gibi hiç bir ses yok mach 3 programında da EXSTERNAL E STOP REGUESTED YAZIYOR PORT AYARINDA BU SORUNU KALDIRDIM FAKAT CNC ÇALIŞMIYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 Teyfik
 04.01.2017
Hocam z ekseni asagi yukari indirirken takiliyo neden olabilir diger eksenlerde bişey yok

 Fevzi
 15.01.2017
Endüstri meslek lisesinde mobilya öğretmeniyim. Okulumuza cnc makinesini yeni temin ettik.G kod oluşturmak için art cam kullanıyoruz.Özellikle köşeli şekiller çıkartmak istediğimizde ne yaparsak yapalım köşeler oval çıkıyor bu sorunu nasıl halledebilirim.Bu arada cnc de Mach3 kullanıyoruz

 Eldat
 21.01.2017
Slm aleykum tezgah cnc mach3 programli makine aldim bilgisayara usb ile virus girdi format yaptim hersey silindi tekrar mach3u yukledim kumandayi klavyaya nasil verebilirim tesekurler

 Ali VARIŞLIGİL
 25.01.2017
Ali Üstad bildiklerini burada paylasmandan dolayi seni tebrik ediyorum ve tesekkurler. Verdigim ayarlar kirmizi kart icin demissin. Bu kartin resmini paylasabilirmisin lutfen? Ali

 mustafa
 28.01.2017
merhabalar benim sorum kesim yapmadan önce ön izleme videsu vardı yani nerden başlayıp nerde bideceğini animasyon olarak gösderiyordu ama nasıl yapıldığını unttum

 lokman genç
 06.02.2017
hocam çok teşekkür ederiz mach3 ü sizin sayenizde kurdum. ancak g code yüklerken çoğunu yüklemiyor, yazı g codlarında çok azı çıkıyor. yardımsı olursanız sevinirim.

 cemal
 15.02.2017
hocam te$ekkurler ellerinize saglik.mach3 i$imiz geregi olmazsa olmazlarin ba$inda.malesef her zaman bilen birini çali$tirmak zorundasiniz.eger siz de az çok anlayip lazim olmasi durumunda kendiniz kendiniz yapamiyorsaniz calistirdiginiz ki$i kendisi olmasa i$in yurumeyecegi bilinciyle kendisini size dayatiyor.ben olmasan bu i$ yurumez havalarina giriyor.sirf bunun için cam-cad programlarini ogrenip çozmeye çalisiyorum ve ba$aracagim da.

 Riad
 16.02.2017
Selam Ali bey ben Kosova ulkesinden cnc imalati basladem ama step motorlarda kaldem mach3 yukledim x tuslarina bastegemda ikiside ileri gidiyor yani revers yapmiyor

 emrullah
 03.03.2017
selam hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı size teşekkür ederim.benim sorum şu crackli artcam kullanıyorum bu işte aslında yeniyim bir adet cnc router tezgah ürettim ama yuvarlak kesimlerde duraksayarak kesim yapıyor karelerde radüs verdiğimde radüs başlangıçlarında duraksıyor sadece sanki bazı noktalarda boşluk var gibi makinede bir akıcılık yok cv kontrol açtığımda yuvarlağı ve kareyi hiç duraksamadan kesiyor acaba benim sorunum mach 3 ayarlarındamı yoksa artcamda mı bir sorunum var çok uğraştım bulamadım hocam yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 Anil ozonel
 07.03.2017
Ali bey merhabalar, Benim sorunum mach3 programinda reset tusuna bastigim halde isleme girmemesi reset tusunun yaninda press reset emergency mode active yazisi geciyor sorun nedir nasil duzeltebilirim

 koray özcan
 11.03.2017
Anıl bey reset tuşu 'Acil Stop Butonu'dur. Mach3 programı her açılışta acil stop modunda açılır ve işlem yapmadan önce 'Reset' tuşuna basıp cncyi acil stoptan çıkarıp işlem yapmanız gerekir. dolayısıyla reset tuşu acil stop tuşudur işlemi başlatmak için cycle start tuşuna basmanız gerekli , acil durumlarda motoru durdurmak için reset tuşunu kullanmalısınız.

 Aykut yener
 12.03.2017
Hocam cnc ruterder imalatı yapan bir Ustaya cnc ruterder yaptırdım ve bu cihaz için de ayrı bir bilgisayar hazırlattım içerisine xp ile kullanılabilir mach3 kurdurdum 3-5 ay öğrenme amaçlı kullandım bir süre sonra bilgisayar çöktü yeniden xp kurdum cnc yapan arkadaşın verdiği mach3 kurdum ama bir türlü ilk zamanlarda çalışan cnc gibi çalışmadı cnc ruterder ileri geri yada yukarı aşağı yaparken vızıltı tıkır tılı gidip gelir gibi yapıyor mach3 yeniden kuruyorum ilk 1 Dakika iyi sonra aynı ne yapmalıyım

 osman
 16.03.2017
ben yeni cnc ile ugrasıyorum much3 kartı aldım ama Inovance servoyla baglantıları yapamadım yardımcı olurmusunuz

 Ökkeş
 21.03.2017
Slm ustam ben lisanslı mach3 kullanıyorum bunu USB kopyasını aldım ama daha sonra kullandığım porgam hata vermeden başladı ve bir türlü çalışmıyor bunun çaresi nedir yeniden nasıl düzelir saygılarımla

 Zeynel Karaca
 22.03.2017
Sizin paylaşımınız ve yorumlardaki soru ve cevaplar gayet mükemmel. Üşemeden, bıkmadan soruları cevaplamışsınız. Allah sizden razı olsun.

 NEVZAT KARAKAYA
 26.03.2017
S.A HOCAM LİSANSLI MACH 3 KULLANIYORUM .SÖVE İMALATIYLA UĞRAŞIYORUM.BENİM SORUM KESİMLERİN BİRBİRİNİ TUTMAMASI 2,3 mm fark oluşması ÖRNEĞİN PANEL KESTİĞİMDE PANELİN ÖZELLİKLE FUGA KESİMLERİ AYNI DEĞİL.X VE Y DE SORUN YOK ÇİZİM MM OLARAK AYNI .BU HATANIN NEDENİ HAKKINDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN KALIRIM.TEŞEKKÜRLER

 fatih tüplek
 30.03.2017
hocam ben z ekseni hep z+ yönünde dönsün istiyorum bunun bir ayarı varmı

 mevlut karagoz
 01.04.2017
merhaba bilgilendirme icin cok tesekkurler. ben cinlilerin yaptigi 8 kafa divizorlu makineyi mach3 ile calistirmak istiyorum. mach3turn kullanmam sart mi. degilse divizorun cm ayarini nasil yapiyoruz. turn kullanim icin de kisa bi bilgilendirme vidyosu varmidir acaba. simdiden tesekkurler iyi calismalar

 kerem arslan
 07.04.2017
iyi geceler hocam bana da bi yardımcı olursanız çok sevinirim kullanmış oldugumuz makinada makinayı iş bittikden sonra yuvaya çagırma tuşuna bastıgım da home makina kendi noktasına gelmiyor kafa yukarı çıkıyor son noktada durmuyor ve yukarıda titreme yapıyor ve makinanın kendi abadında ölüm yapmıyor misal 3500 e 1500 makinanın abadı makina bunun dışına çıkmaya çalışıyor kendini durdurmuyor biraz karışık oldu umarım anlata bilmişimdi

 halil yıldırım
 08.04.2017
Merhabalar ali hocam kendi imkanlarımla büyük bir router yaptım.(2500x3500x300 mm) y ekseninde köprümün motorsuz kısmı ya arkadan geliyor yada önden.Mekanik boşluğu giderme yerine y eksenine bir motor daha bağlasam aynı sürücü ile 2 motoru sürebilir miyim ? motorum nema 34 12N sürücÜm M860H

 Ahmet Nuri KÖK
 11.04.2017
İyiki varsınız. Teşekkürler.😊

 özgür bircan
 15.04.2017
hocam elinize emeğinize sağlık. cnc router konusunda çok yeniyim ve acemiyim. kesim sırasında eksenlerde kayma yada 1-2 mm aşağıya inme oluyor. buda zemin üstünde çiziklere neden oluyor.

 FARUK ÇETİN
 17.04.2017
Sayın Kerim ANLAN, Step Port ile Dır Port seçeneklerini aktif hale getir yoksa step motorlar eksen kaçırıyor. Sonra yapman gereken başlangıç sıfır noktasını iyi secersen sorun kalmaz derim.

 Emin esat
 21.04.2017
Slm saygılar hocam bende lazer cnc 65 50 cm işleme alanı 2.5 w lazer kafası olan hobi makina var buna autocad de ölçülü çizimlerimi kestirmek için artcam 2017 de g cod çıkarıyorum ancak geçişlerde lazer kapa ac yapmıyor bunun çözümü nasıldır yardımlarınız için minnettarım iyi calismalar

 kadir usta
 27.04.2017
selam hocam masterx7 veya x9 hazırladığım takım yollarını mach3 programında herzaman düzgün çıkmıyor ve bazen mach3 programı işlmi yarıda bırakıyor neden kaynaklanır

 bilal
 30.04.2017
kolay gelsin benim sormak istediğim bu uniteyi dokunmatik ekrana tasıyabilirmiyiz. max3 servo motor sürebilirmi hassas olarak. cnc makinada kullansak ne kadar verim alabiliriz. biz firma olarak cnc revizyonları yapıyoruz syntec kullanıyoruz max3 genelde ahsapçılar kullanıyor ve lazerciler kullanıyor. dokunmatık olursa mause devreden cıkıyor ve son olarak max3 kullanmak istersek her urun icin ilgili makamlardan izin almak gerekiyormu.resmi açıdan. max3 altyapısını turk gençleri yazamıyormu. veya yetiştiremiyormuyuz.şimdiden teşekkurler.. ıyı çalışmalar. mail adresim yazılı.

 Mustafa çelik
 18.05.2017
Hocam kusura bakmayın sizi rahatsız etmek istemem ama takıldıgım bir noktada bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim benim makinemde desen işlemesi yapıyorum desenleri oluştururken parcalar meydana çıkıyor buda kalemin altına gidiyor Oysaki yabancı sitelerden izledigimde örneğin adam ahşaptan çark kesiyor ve kalem son finiş derinliğinde makinası 1mm atlama yapıyor bu sayede makina dişliye zarar vermiyor bunu hangi programda yapılabilir

 Yavuz
 23.05.2017
Mach 3 tornalama da x ekseni her üründe 10 da 2 değişiyor neden olabilir

 Sertaç
 24.05.2017
crack konusunda yardımcı olabilcek birisi varmmı

 ERDAL UÇAR
 03.06.2017
Merhaba ali bey anlatımınız için teşekkür ederim. laptop bilgisayarda mach3 programına g kodunu yüklüyorum gayet güzel yüklüyor. fakat masaüstü bilgisayarımda win xp pro 32 bit var g kodunu veya çizimi yarım yüklüyor. ama edit g-code tuşuna bastığımda notpad de tam gösteriyor mesela ERDAL yazısı gönderiyorum sadece D harfi çıkıyor bu sorunu bir türlü çözemedim .yardımcı olursanız sevininirim

 Kemal Işık
 18.06.2017
Merhaba hocam ben 5 eksen bir cnc yapmak istiyorum benim sorum servo motorların 4 ve 5. eksenlerde döner hareketini nasıl kalibrasyon yapabiliriz linerde 50 mm gidiyorsa 50 yazarak yada değer neyse ona göre kalibrasyon yapıldığını anlatmışsınız ben bunu derece olarak nasıl yapabilirim

 salim ergenekon
 20.06.2017
Ali bey selam, Mach3 ayarları ile yön ayarı nasıl yaparım. Yani kumanda çarkında ok işaretlerinin tersine ilerleme oluyor bu yönleri nasıl değiştirebilirim. Şimdiden teşekkürler

 Cİhan
 03.07.2017
Merhaba hocam. Anlatımınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ben bu Mach3te baya yeniyim. Artcamden hazırladığım çizimleri gcodeMM.tap diye hazırlayıp mach3e gönderiyorum ama nedense program bazı kodları okurken bazılarını okumuyor. Mach3 programını laptopa da kurdum sırf hatayı anlayabilmek için ama laptoptaki Mach3 tüm kodları açarken PC deki mach bazılarını açıyor bazılarını açmıyor. Laptop windows7 home PC ise windows xp professional version 2002 service pack 3. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

 Erkan
 09.07.2017
Hocam elliye elli amator cnc yaptirdim ayarlarinida yaptirdim ama z ekseni yukari hizli cikiyor asagi cok yavas iniyor. Acaba nasil ayar yapmam gerekiyor tskler

 Mustafa
 11.07.2017
Merhaba iyi günler Anlatımınız çok iyi teşekkür ederim. Mesela hocam elektrikler gitti ve iş yarım kaldı. Kaldığımız yerden tekrar nasıl başlayacağınız. Bilgi verir misiniz.

 serdar
 11.08.2017
hocam saygılar iyi çalışmalar normal seyrinde calışırken cnc mac3 ve artcam kullanıyorum bırdenbire adımları titremeye başladı daha sonra servis çağırdığımda virüs girmiş dediler makinamı 2 aydır kullanamıyorum kimisi topraklama dedi kimisi parametre ayarları dedi yardımcı olun tesekkürler şimdiden

 hakan
 12.08.2017
merhaba hocam benim soronum esprit cam kullanıyorum hibrit servolu router aldım aldığımız yerde çapları sarsıntısız titreşimsiz kesti makina işyerine geldi post atıyorum sarsıntılı gidişler durmalar yapıyor neyapabilirim posttanmıdır denemedik post kalmadı

 hasan
 20.08.2017
merhaba ben sitenizdeki adımları izleyerek montajı yaptım güzelce x eksenini ileri geri hareket ettiriyordum ancak y eksenini bağladıktan sonra her iki eksende sadece ileri hareket ediyorlar geri dönmüyor motorlar. tek ekseni denedim yinede geri dönmüyorlar. acaba neden olabilir. yardım edebilirseniz sevinirim.

 Fevzi dumanoğlu
 13.09.2017
Merhaba hocam biz cnc ile bir tez çalışmamız var. Alan taraması yaptığımızda köşelerin bıçak çapı büyüklüğünde oluşan yuvarlak hatlar yerine keskin köşe çıkmasını istiyoruz. Bunun bir ayarı mevcutmudur tesekkürler

 Fevzi dumanoğlu
 13.09.2017
Merhaba hocam Biz üniversitede bir tez üzerinde çalışıyoruz.Mutfak kapakları üzerine farklı ayarlarda şekil işlemeyi düşünüyoruz fakat alan boşaltmada kenarların bıçak çapında yuvarlak çıkmasını değilde keskin köşeli çıkmasını istiyoruz bunun ilgili ayarlar mevcutmudur tesekkürler

 Fevzi dumanoğlu
 13.09.2017
merhaba hocam üniversitede cnc üzerine bir tez projemiz var . Ham MDF üzerine desenler işliyeceğiz.fakat alan boşaltma işlemlerinde kenarlar bıçak çapında yuvarlak Radiuslu çıkıyor. Biz köşelerin keskin köşe çıkmasını istiyoruz bununla ilgili bir ayar mevcutmudur tesekkürler

 kansu merter
 14.09.2017
Hocam kolay gelsin. elektrik kesintisinden kaynaklı olarak kaldığım yerden devam etmek istiyorum ancak kesim yaptığım rölyef komut satır uzunluğu oldukça fazla. 3600.000 satıra gitmek için line satırına 999.999 üzerinde değer giremiyorum. gitmem gereken değer 3600.000 civarı. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

 Kemal
 17.09.2017
Mach3 de, sartli satir atlamasi nasil yaziliyor? Örneyin. Eger #10=#20 ise satir N100'e atla. Yani " if then goto"emirlari nasil veriliyor. Bu konuda yardiminiza cok sevinirim Hisca kal.

 Abdulkadir Uygur
 25.10.2017
hocam polar eksenli bir plazma yaptım(youtubedende araştırabilirsiniz scara robot) eksenleri farklı bunun ayarlarını nasıl yapabilirim mach 3 de

 Mehmet Cemal GÖK
 29.10.2017
Merhaba Ali hocam CNC Router(MACH 3) ayna rolyefi işlerken (7-8 saat süren bir işlem) sol alt köşeyi, referans noktası tayin etmiştim.kesicinin bir kısmının referansın soluna geçiyor.yüzeyler bozuk çıkıyor.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar.

 Sadullah
 16.11.2017
Merhaba ali bey Mach3 usb RNR control kartı kullanıyorum out 1 den roleyi aktif edemiyorum bu kartın parametresini bulamadım internettekileri denedim ama nafile

 Firdovsi
 13.02.2018
Merhaba. Ben cnc makina almak isdiyorum

 Halil altundağ
 08.03.2018
Merhaba hocam, öncelikle teşekkürler. Tüm yorumları okudum. Önceden sorulmuş fakat yanıtlanmadığından dolayı sormak istedim. Mach3 bir kesimin süresini nasıl hesaplanabiliriz? Kolay gelsin. Sağolun.

 Saim
 17.03.2018
Selamın aleyküm. Yeni bir mach 3 kullanıcısıyım. Program sık ama düzensiz olarak "Art 9988" kodlu bir hata veriyor ve programı kapatmak zorunda kalıyorum. Bu hata kaynagı hakkında bilgi alabilirmiyim.

 Hakan Seymen
 30.03.2018
Merhaba Ali bey, Mach konusunda türkçe olarak derli toplu bir kaynak bulmakta oldukça zırlandığımı söylemeliyim, çalışmanız bu anlamda çok güzel elinize sağlık ayrıca bir çok kişiye de yardımcı olduğunuzu görüyorum, bunun için de teşekkür ederim. Bende iki aydır bir makina üzerinde çalışıyorum, öncelikle tek X eksenin kablolamasını yaptım, ve mach 3 kartıma bağladım, klavyeden eksene hareket verdiğimde modora sinyal gidiyor ancak çılgınca titreme şeklinde hareket ediyor, doğru bir şekilde dönmüyor kullandığım sürücü - "TB 6560 Â" Step motorum -JKM NEMA17 42 Hybrid Stepper Motor 2 Phase 1.8 - Mach3 kasrtım ve kablolama şeklim bu linkte http://totcnc.com/img/cms/blog_img/090616/(JK02)BB5002_BL-TB6560.png Nerede hata yapıyorum ? Neden motorm gelen sinyale göre dönmüyor? Önereceğiniz farklı bir yol varmı? Sürücülerde kullandığım güç kaynağımda toprak yok bunun olumsuz etkisi olur mu? Cevabınızı bekliyorum Teşekkürler.

 Mustafa can
 8.7.2018
Merhaba ali hocam kendi yaptığım CNc Router çalıştırdım sorunum ne yaptımsa motorlar ayni yöne dönüyor -x aynı +x aynı yön . Eksiğim nedir

 muratkutar
 10.7.2018
hocam merhaba mach3 harici pinle start verilebilirmi? teşekkürler

 öner özkan
 26.7.2018
arkadaşlar bu programı nerden indirebilirim

 CENGİZHAN ÇAKIR
 13.11.2018
Merhaba değerli hocam amatör cnc router kullanıcısıyım.Atrcam den basit sekiller ile örne 300 mm capında daire ciziyorum makine olçuyu 1/10 küçülterek işliyor.Mach3 de mdı dan g00 x100 diyorum makina 10 mm gidiyor.yani hem cam programı hemde mach3 verdiğim ölçüyü onda bir e düşürüyor.Bu sorunu nasıl cözebilrim .Iyı calışmalar

 Furkan
 20.11.2018
Hocam ben dediğiniz adımları aynen uyguladim bu G kodlarını nasıl hangi programda yazıyoruz hocam

 Ünal kesim
 31.1.2019
Biz okula cnc router aldik. Düz kesimlerde sikintimiz yok ama daire kesimlerinde gozle hissedilir bicimde karsilikli olarak düz hat oluşturuyor. Tam yuvarlak olmuyor. G kodlarini artcam 2011 de mach2 olarak kayit ediyoruz. Makine üstunde mach3 var. Selamlar

 ergin
 6.2.2019
merhabalar hocam. mach3mill programı açınca parametre hatası veriyor nasıl düzeltebilirim

 aliihsan
 14.2.2019
merhaba kolay gelsin mach3 programını çalıştırdığımda session Profile ekranı geliyor altında current profiles onun altında default geliyor biz bu bölümden ok diyip geçtiğimizde bu seferlegal notice ekranı geliyor altında desten yazıyor onuda geçtiğimizde motion control hardware plugln sensed çıkıyor bunlar nedir bilginiz varmı şimdiden çok teşekkür ederim.

 Eren
 24.2.2019
Merhaba hocam ben motordan ses alıyorum ama hareket etmiyor nedeni ne olabilir ?

 mehmet akyıldız
 30.3.2019
ali bey verdiğiniz açıklamalar ve yardımlarınız için teşekkür ederim.bende 1500x1000 ölçülerinde cnc yapmak istiyorum.bir kaç konuda yardıma ihtiyacım var elimde arduino uno ve cnc shield ve 1 adet 12 volta 2 amper adaptör var.ve cnc shield üzerinde 4 ekseni hareket ettirecek sürücü a4988 veya drv8825 onlarda var 3 tane step nema 23 va.bunları elimdekiler ilemi yapayım yada 3 tane tb6600 tarzı sürücü alıp yada başka tavsiyeniz ne olabilir bu arada autocad kullanıyorum.mdf ahşap vs üzerine hobi amaçlı kullanacağım tavsiyeleriniz ne olur daha sonraları z ekseni için parçaya ne kadar inme mm olarak limitleri ve z ekseni parçaya sıfırlama konusunda yardım istiyorum.videosunda izlemiştim daha önce parça üzerine folyo koyuyur arkadaş manuel z eksenini indirip değdiriyor folyoyu çekemeyecek noktaya gelince sıfırlıyor doğru yöntemmi bilmiyorum.cevap verirseniz sevinirim ve çok teşekkür ederim şimdiden.

 İbrahim
 18.4.2019
Mükemmel bir anlatım elinize sağlık , çok teşekkür ederim. 🙏

 tamer yiğit
 13.5.2019
Ali bey öncelikle emeğinize sağlık... benim sorunum şu;machining strategist programında hazırladığım postu Mach 3 ekranına taşıdım fakat program sadece kaba boşaltma pasolarının ilk kademesini görüp işliyor...z de aşşağı doğru devam etmeden sonlandırıyor...kurulu olan mach 3 programı demo sanırım (öyle yazıyor) sorun bununla mı alakalıdır yoksa başka bişey mi? saygılar...

 Kadmir
 9.6.2019
Merhabalar hocam bizim sadece mdf için kullandığımız cnc makinemiz var bu gün hata almaya başladık limit swich trigger diye ondan sonra kesim sırasında aşırı titreme ve yavaşlama oldu bir plaka mdf 20 dk kesiyorken şimdi 2 saate yakın zamana cıktı bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum

 ABDULLAH AKSAK
 28.7.2019
HOCAM MERHABA: MACH3 PROGRAM EKRANINDA X VE Y EKSENLERİNİN YERİNİ NASIL DEĞİŞTİRE BİLİRİM.

 Abdullah
 20.8.2019
Hocam verdiğiniz bilgiler mükemmel Allah razı olsun benim kullandığım 3 eksen nokta marka CNC makine 5 6 saat çalıştı işi bitti durdu ben artcam kullanıyorum yeni çizim yaptım gkodunu verdim mach3 ekranında kod ve çizim görünmedi tekrar cam de yaptım attım yine görünmedi sonra eski çalışmaları denedim ekran birşey göstermiyor makineyi yön tuslariyla ileri geri alabiliyorsun ama g kodu görünmüyor

 Esen
 5.9.2019
Merhaba benimde sorunum Mach3 de çizimi getirip yönleri sıfırlıyorum bıçağımı yön tuşları ile artcamda orjine göre ayarlıyorum başla dediğimde makina sürekli sol arkaya gidip başlıyor yani benim belirlediğim orjinden başlamıyor nasıl düzeltebilirim şimdiden teşekkürler

 Uğur TUTKUN
 28.9.2019
Merhaba hocam ben Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisiyim. CNC Torna yaptık Mach3 kullanıyoruz. Yüksek lisansta da bu projeyi geliştiricem. Birkaç konuda danışmak istemiştim. Acaba mail atabilir misiniz iletişimde kalmak isterim

 Kamil EROL
 7.10.2022
Hocam bilgiler için teşekkürler. Mach3 4 eksen kontrol kartı (kırmızı) için port and pin ayarları nasıl olmalı?

  Sizde bu yazıya yorum yapabilirsiniz..
   Adınız :   ( Gerekli )
   Email :   Gösterilmeyecek ( Gerekli )
   Siteniz :  
   Mesajınız :  
     

 
    ●  Dil Seçenekleri

    ●  Üyelik
Kullanıcı Adı :  
Parola :  
   

    ●  Kategoriler
  ● Güncel
  ● Makine
  ● Dökümanlar
  ● Cnc Router
  ● Prototipler
 
    ●  Bağlantılar
  ●  Facebook
  ●  Linkedin
 
    ●  Çok Okunan Yazılar
  ● Özgeçmiş / Cv / Resume
  ● Cnc Freze Aparatı
  ● Delme Kesme Kalıbı
  ● CO2 Lazer Kesim Makinesi
  ● Step Motor Kataloğu
  ● Progresif Kalıp
  ● Klemp Kataloğu
  ● 3D Printer - 3 Boyutlu Yazıcı

    ●  Rastgele Yazı

    ●  Özel Video